Etiket arşivi: Aile içi nişan töreni

Nişan Adetleri

Nişan Tepsisine Bahşiş Atılması
Nişan Tepsisine Bahşiş Atılması

Herkesin en güzel günleriden biri olan Nişan gününde bazı adetler vardır. Bu adetler nişan öncesinden başlar, nişan anında devam eder. Örneğin en bilinen ve her yörede olan, kız tarafından bir büyük kurdele kesmek için konuşma yapar, nişan tepsisini kız tarafından yine genç bir kız tutar… tam kurdeleleri kesecekken makas kesme, makası kestirmek için nişan tepsisine bahşiş bırakır erkek tarafı ve bahşişler tepsiyi tutan genç kıza kalır… Bunlar arasında kız ve ailesine hediyeler, erkek ve ailesine hediyeler başta gelir.

Kız İsteme Şerbeti
Kız İsteme Şerbeti

Gelin Bohçası Hazırlamada Püf Noktalar

Damat Bohçası Hazırlamada Püf Noktalar

Birbirinden güzel hediyelerle birlikte kız isteme ve çiçeği yüzyıllardır gelen bir gelenektir.

Kız İsteme Çiçeği İle İlgili Püf Noktalar

Kız İsteme Çikolatası İle İlgili Püf Noktalar

Bunlar nişan öncesi yapmanız gerekenler. Şimdi gelelim nişan anına. Öncelikle yazımızın girişinde bahsettiğimiz gelenek yurdumuzun genelinde var. Daha sonrasında üstü örtülü şerbetler gelir. Manası bir ömür boyu ağız tatlılığı olsundur. Bu örtüde ilk olarak erkek tarafının büyüklerine ağzı güzel örtülü gelir. Bu örtüyü açmak içinde erkek tarafının büyükleri tepsiye bahşiş atarlar tepsi ağzı açılarak ikram edilir.

Aile Arası Nişan Kıyafeti Seçimi

Aile arasında bile olsa en şık olmanız gereken günlerden bir tanesi kendi nişan veya söz gününüzdür. Bunun için seçeceğiniz kıyafet çok önemlidir. En moda seçimden, vücut tipinize göre (Uzun, kilolu vb…) nasıl tercihlerde bulunmanız gerektiği konusunda sizlere yardımcı olacağız.

Önce Uyum

Tercih edeceğiniz kıyafet, ister elbise, ister abiye, isterse takım… kısacası ne olursa olsun uyumlu olmalı. Unutmayın kıyafetiniz sadece kendi içinde değil, nişanlınınızın kıyafetiyle bir bütün oluşturması oldukça şık olacaktır. Fakat size tavsiyemiz, mevsimne göre uzun bir abiye veya kısa abiye modelleri olacaktır.

Moda Renkler

Öncelikle yeni trend olarak kendiniz için mint yeşili abiye ve nişanlınız için  yeşil kravatlı bir takım kombini düşünebilirsiniz.

Beyaz kıyafetler zerafetinizi ve güzelliğinizle birlikte mutluluğunuzu yansıtır.

Kırmızı aşkınızı tutkunuzu ifade eder.

Pembe, sıcacık kalbinizi sevdiğinizle paylaşmanın bir rengidir.

Siyah kimi için bu güzel günde iç karartıcı gelsede, asaletinizi gözler önüne serer.

Vücut Tipiniz

Kilolu bayanlar için ideal renk koyu tonlar özellikle siyahtır. Çok dar olmayan kıyafetler tercih etmelisiniz. Özellikle iki parçalı kıyafetler, abiyeler veya şık bir kombine takım zerafetinizi yansıtmanıza yardımcı olacaktır.

Zayıf bayanlar için biraz daha toplu gösterici kıyafetler tercih edilmeli, renk olarak beyaz kıyafetler belki de en fazla yakışanıdır.

Kısa boylular için çok uzun kıyafetlerden çok hoşlanmadıysanız uzak durmanız, boynu açık askı yaka tercihleriniz mantıklı olacaktır.

Uzun boylular, haddinden fazla kısa kıyafetler itici olabilir, uzun kıyafetler asaletinizi bütünleştirir, özellikle trend renkler olan yeşil veya kırmızı uzun abiye modellerini tercih etmenizi tavsiye ederiz.

Aile Arası Nişan Nasıl Olur

Aile Arası Nişan
Aile Arası Nişan

Öncelikle nişanın aile arasında yapılmasının veya bir dış mekanda yapılmasının bir tercih meselesi olduğunu ve eğer aileleriniz bu tercihi size bırakıyorsa şanslı olduğunuzu söylemeliyiz.

Aile içi nişan yakın akrabalarınızın eşliğinde aileleriniz arasında yapılan kız evinde gerçekleşen nişandır. Tabi bazı durumlarda(damadın ve gelinin önceden tanınmaması gibi) nişana katılan akraba sayısı fazla olabilir.

Aile arası nişan için yapmanız gereken küçük hazırlıklar var. Bunları şöyle sıralayalım:

  1. Çiçek-çikolata, bazen kız tarafı ekstra çikolata alıp konuklara ikram edebilir.
  2. Tabi ki nişan yüzükleri
  3. Nişan kıyafetleri (yörelere göre nişan kıyafetleri karşılıklı alınabilir)
  4. Kahve makinesi (Misafir sayısının çokluğuna binaen hızlı servis edebilmeniz için)
  5. Farklı kültürlerde ailelere sahipseniz anlayışlı ortamı yumuşatacak akrabalar.
  6. Dilerseniz nişan kurabiyesi de yaptırabilirsiniz.

Nişanın gidişatınız özetlersek öncelikle çiçek çikolatayla bekleyen erkek tarafı içeriye alınır, aileler birbirlerinin durumlarını sorar tanışılır(bu kısım ailelerin konuşkanlıklarına göre uzun veya kısa olabilir.) Sonra kahveler dağıtılır(Nişan ve isteme aynı gün yapılacaksa kahveden sonra kız istenir). Sonra Aile büyüklerinden biri nişan yüzüklerini takar ve makasla keser. Bazı yörelerde hemen ardından tatlı ikram edilebilir.

Tavsiyemiz gelenek göreneklerin sadece iyi yönlerinden yararlanıp elinizi ayağınızı bağlayacak olanları kendi rahatlığınıza göre şekillendirmeniz.