Etiket arşivi: Aile Tanışması

Aile Tanışmasında Damat Adayı Olur mu?

Aile Tanışma Kıyafetleri
Aile Tanışma Kıyafetleri

Daha öncesinde aile tanışmasında kimler olur tıklayınızyazımızda kimlerin olması gerektiğini sizlerle paylaşmıştık. Sizlerden gelen detaylar için bir kez daha aile tanışmasında damt adayı olur mu sorusuna nedenleri ile birlikte cevap vereceğiz.

Güzel Anadolumuzda annelerimizden veya (daha çok) babaannelerimizden sıkça duyarız, nişanlımın yüzünü bir kez bile görmedim, sadece evlendiğimde tanıdım… Koşullar bu haldeyken eski dönemlerde aile tanışmasında damat adayının katılmamasının nedenlerini kendinizce çıkarabileceğinizi düşünmekteyiz.

Günümüz şartlarında, özellikle kız ve erkek anlaşarak evliliksüreci ne karar verdiğinde damat adayının da pek tabi aile tanışmasına olması oldukça uygun olacaktır. İtiraz sözlerini duyar gibiyiz… Eskiden… diye başlayan bir çok cümle kurulduğunu işitir gibiyiz…

Eğer eskilere göre bu tanışma gerçekleşecekse, büyükler bir araya gelir kız ve erkek uygun görülür ve kız ve erkek birbirlerini düğün gecesinde tanırlar…

Yazımızı bir toparlayacak olursak eğer karşı taraftan bir tepki gelmezse damat adayı da aile tanışmasında yerini almalıdır. Fakat bunu bir gerginlik haline getirmeye gerek yok. Kız tarafı biz damat adayını tanımak istemiyoruz 🙂 derse çok bir problem de çıkarmayınız deriz:)

Ailelerin-Tanışması
Ailelerin-Tanışması

Sevgilinin ailesi ile tanışmaya giderken ne giyilir

 

Aile Tanışma Kıyafetleri
Aile Tanışma Kıyafetleri

Sevgilinizin ailesi ile tanışmaya giderken ne giyilir? Kızlar için ve erkekler için hem püf noktaları vereceğiz hem de heyecanınızı paylaşacağız. Sizlerin heyecan sırasında unutabileceği, basit ama bir o kadar önemli noktaları sizlere sunuyoruz:

Sade Ölçülü ve Saygılı…

Erkek ailesi ile tanışacak olan bayanlar için ince ve zarif olacak 3 sözcük olarak, sade, ölçülü ve saygılı davranışlar öne çıkıyor. Özellikle 50-60’lı yaşlar arasında olan aile bireyleri için bizler için hiç önemli olmayan davranışlar ve kıyafetler büyük dezavantaj olabilir.

Klasik giyinmek her zaman olumludur. size başkası gibi rol yapın demiyoruz, fakat her yerin bir tarzı vardır. Siz de bu kural çerçevesinde yırtık bir jean yerine  şık bir etek daha uygun duracaktır. Özellikle seçim yapacağınız zarif bir etek üstüne dantel işlemeli zarif bir gömlek veya bluz oldukça uygun duracaktır.

Ayrıca kumaş pantolon ve kazak modelleri de uyumlu olacaktır.

Erkekler Resmiyet Puan Kazandırır

Gençlerin önemsemesi gereken bir nokta karşımızda ki insanlar en az 50-60’lı yaşlarda olacaklar. Önce saygı diyecekler ve bunu sizin kıyafetlerinizden çıkarımlayacakalar. (Kıyafete göre değerlendirme ne kadar doğru veya yanlış bu ayrı bir yazı başlığı olur:))

Keten pantolon, şık bir gömlek olabilir. Kravat için çok tereddüte düştüğünüzü biliyoruz, şimdilik kravat takmasanızda şık bir uyum oluşturabileceksiniz.

Özetleyecek olursak, sade ama bir o kadar da zarif model tercihleri şık duracaktır. Klasik giyim her zaman kazandırır…

Bir diğer yazımız olan Nişan Ayakkabı Modelleri 2016 başlıklı içerikte 2016 Nişan Ayakkabıları, En Güzel Nişan Ayakkabıları ve Nişan Ayakkabıları hakkında bilgiler yer alıyor.

Aile Tanışmasına Gidecekler İçin Tavsiyeler

Aile Tanışma Kıyafetleri
Aile Tanışma Kıyafetleri

Öncelikle heyecanlı olmanızın çok doğal olduğunu söyleyelim fakat unutmayalım ki bu heyecanın aşırısı size puan kaybettirir. Aile tanışmasında özellikle kız babalarının en önem verdiği şey erkeğin giyimi, oturması, konuşması ve bu bağlamda üslubu ile birlikte saygı ve nezaketidir. Örneğin bir çoğu için şekilsel olan ve ne alakası var denilen ayak ayak üstüne atma dahi sizlere puan kazandırır veya kaybettirir. Bunun için çok fazla konuşmadan, tedirginliğinizi çok fazla belli etmeden kısa ve net cevaplarla iyi bir tanışma atlatılabilinir.

Eğer mizah yeteneğiniz varsa çok sululuğa kaçmadan ve kişilerden uzak duracak şekilde (Yani birisine laf atarak diğerlerini güldürmekten bahsediyoruz) espiri yapabilirsiniz. (size tavsiyemiz espiri yapmaya çalışmayın :))

Giyim, oturma, konuşma kadar önemli olan seçim yapacağınız hediyeler olacaktır. Bunun için sizlerle paylaştığımız  hediye önerileri yazımızı tıklayarak okumanızda,  veya size gelecek olanlar için tanışma yemekleri neler olabilir  tıklayarak yazımızı okumanızda fayda vardır.

Özetlemek gerekirse tanışmada ölçülü hareketler yapmaya temiz giyinip, çok fazla konuşmamaya özen göstermenizde fayda vardır.

İşinizi ve iş ortamınızı sordukları zaman bu konuda detaylı ve anlaşılır bilgiler vererek aileye güvenilir bir kişi olduğunuzu gösterebileceğinizi unutmayınız.

Ailelerin-Tanışması
Ailelerin-Tanışması

Aile Tanışma Çiçeği Seçiminde Püf Noktalar

Aile Tanışması İçin Çiçek Tercihinde Püf Noktalar
Aile Tanışması İçin Çiçek Tercihinde Püf Noktalar

Aile tanışma çiçeği seçiminde püf noktalardır sizlerle paylaşıyoruz ve heyecanınıza ortak oluyoruz. Aile tanışmasında gidecek çiçek öyle yol üstü alalade alınıp götürülecek tarzda olamaz çünkü ilk izlenim için etkileyici bir demet çiçek hazırlayarak götürmeniz çok mantıklı olacaktır. İşte etkileyici çiçekler için püf noktalar…

Sadece kırmızı güller götürmek biraz iddialı seçim olacağından sizlere tavsiyemiz içerisinde kırmızı güllerinde yer aldığı bir karışık demet (ama kesinlikle gösterişli olması lazım) yaptırmanız olacaktır. Çiçek tercihi karışık olmakla bilikte hoş bir tasarımla sunum yapılması da oldukça önemli olacaktır.

Orkide seçimi oldukça uygun olacaktır. Özellikle kız istememi bu ne işi olur orkide ile diyebilirsiniz fakat bir kez daha belirtelim ki ilk izlenimde ne kadar özenli ve iyi bir seçim yaparsanız o kadar hoş olur. Bunun için orkide tercihinde bulunmayı ihmal etmeyiniz.

Mevsimine göre değişmekle birlikte zarif papatyalarla çiçek demetinizi süslemenizde büyük fayda vardır. Sunun yapılacak çiçek tüllerinin üzerinde ise mutlaka zarif süslemeleri unutmayınız.

Çiçekçinizin tavsiyelerini dinlemekle birlikte kendinizi tamamen onun zevkine bırakmayınız… Bunun için kafanızda mutlaka bir demet tercihi ile işe başlayınız.

Birde heyecandan 1 -2 gün önce yaptıracağınız demetlerin solacağını unutmayınız:) Çiçek tericihini yapıp alacağınız gün için bir kaç saat önce çiçekçiden beğendiğiniz çiçekleri derleyerek demetinizi hazır etmeyi unutmayınız.

Aile Tanışmasında Ne Giyilir

Aile Taanışmasında Ne Giyilir
Aile Taanışmasında Ne Giyilir

Aile tanışması nasıl olur başlıklı makalemizde sizlerle püf noktaları paylaşmıştık. Bu yazımızda ise sizlerle en önemli püf noktalardan olan aile tanışmasında ne giyilir sorusunun cevabını arayacağız.

Herkeste tatlı bir heyecan, tatlı bir telaş ve stres… Hep kız ve kız aile hem de erkek tarafı ilk etapta ne giyinmeliyiz diye düşünürler… Burada önemli olan sadece şık ve zarif kıyafetler değil gecenin güzelliğini ve özelliğini yansıtmaktan geçen kıyafet seçimi olacaktır.

Erkekler için tavsiyelerimizden sonra bayanlar için tavsiyelerimize geçiş yapacağız. Erkekler için klasik bir pantolon ve blazer bir ceket ile beyaz gömlek kombini oldukça uygun duracaktır. Fakat bayanların tercihleri için daha geniş yer ayırmakta fayda olacaktır.

Bayanlar için klasik kumaş pantolon ceket takımı olabileceği gibi etek ceket takımıda şık durabilir, fakat bayanlar daha farklı şeyler hayal edebilirler. Örneğin Zarif bir kumaş pantolon üstüne şık bir dantelli gömlek tercihi hoş durabilir. burada giyinebileceğiniz kadar giymemekte ilk izlenim olarak iyi olacak kıyafet çeşitlerine bakacak olursak, örneğin bir kot pantolon tercih edilmemesi mantıklı olacaktır. Çünkü önem verdiğiniz bir günde spor giyinebilirsiniz fakat kot tarzı kıyafetlerle iyi bir intiba vermeyebilirsiniz.

Özetlemek gerekirse şık bir gömlek veya bluz altına zarif etek veya pantolon tercihi hoş durabilir.

Son olarak renk kombinlerine bakacak olursak, bayanlar için gece mavisi, petrol yeşili, bordo ve pembe renk kombinler oldukça şık duracaktır. Erkekler içinde önceden anlaşarak uyumlu bir blazer ceket tercihleri oldukça şık duracaktır.

Aile Tanışma Kıyafetleri
Aile Tanışma Kıyafetleri

Aile Tanışmasında Ne İkram Edilir

Ailelerin-Tanışması
Ailelerin-Tanışması

Aile tanışmasında ne ikram edilir? Ailelerin tanışması için konuşuldu, ne zaman gelecekleri belli oldu, peki bu heyecan dolu anda ne ikram edilir?

Yörelerde farklılık gösterse de sizler için en genel ve kolay bir menü hazırlamaya çalıştık:

Öncelikli olarak en iddialı olduğunuz unlu mamülleri yapmanızı (Kurabiye, börek, kek, çörek vb… bir veya bir kaç çeşit olabilir) tavsiye ederiz.

Unlu mamüllerin yanında kısık ateşte yavaş yavaş demlenen iddialı bir çay çok hoş olacaktır.

(Mevsimine göre dondurma veya meyve servisleri sizlerin isteğine bağlı.)

Son olarak güzel bir Türk Kahvesi ve yanında hoş lokum sunumu olabilir.

Dikkat

Burada sunum yaptığınız mamüller kadar sunumu nasıl yaptığınız da önemlidir. Bunun için gümüş zarif tepsiler kullanmanızı ve masa düzene özen göstermenizi tavsiye ederiz. Aile tanışmasında dikkat edileceklerle ilgili bir çok makalemizi sizlerle paylaştık. Bu yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Özetlemek gerekirse, hoş bir sunumla en güzel yaptığınız mamülleri sunmanızı tavsiye ederiz. (Kendinizin yapması daha makbul olmasına rağmen, eğer vaktiniz ve yeteneğiniz yoksa hazır almak zorunda kalacaksınız :))

Aile Tanışması İkram
Aile Tanışması İkram