Etiket arşivi: Ev Döşeme Maliyeti

Ev Döşeme Kaç Paraya Mal Olur 2016

Ev döşeme kaç paraya mal olur 2016 için 2+1 bir daire için ortalama kalitede olan ürünleri ele alarak bir örnek daire sunacağız. Normalde her şey dahil bazı düğün paketleri 7-8 bin TL ile satışa sunulmakta olup, eğer dar bütçeye sahipseniz bunlardan faydalanmanız mantıklı olup daha uzun süreli ve ortalama bir kalite için düşünenler için ise mutlaka yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İstanbul’da yaşayanlar için Modoko (İmes’e çok yakın) gezmeniz halinde sizlere faydalı olacak ürünleri sunmaktadır. Genel olarak büyük eşyalardan başlayarak en ince ayrıntılara bir göz atalım.

Salon Takımı

Salon Takımı

Ortalama büyüklükte olan bir salon için seçim yapacağınız bir oturma grubu için 3 bin TL ve üzeri bir bütçe ayırmanızda fayda vardır.

Yatak Odası Takımı

Yatak odası takımı için ortalama olarak 5 bin TL ve üzeri bir bütçeyi ayırmanızda fayda bulunmaktadır.

Yatak Odası

Yemek Odası Takımı

Özellikle 6 veya 8 kişilik olup 12 kişiliğe kadar büyütülebilir bir yemek masasını almanızda ilerleyen zamanlar ve özel davetleriniz için mantıklı bir karar olacaktır. Ortalama olarak en az 4 bin TL bir bütçe değer ve üzerini ayırmanızda fayda olacaktır.

(Genelde kız çeyizinde yer alır ama belirtelim komple tabak, çatal vb. set için 2 bin TL için ayırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. )

Beyaz Eşya

Paket halinde almanızda fayda vardır. Çamaşır makinesi (1500TL), bulaşık makinesi (1500 TL), buzdolabı (2250 TL), ocaklı fırın+ aspiratör (1500 TL)  genelde ise 6 bin TL ve üzeri bir bütçe uygun olacaktır. TV ünitesi ve TV olarak bunu entegre edecek olursak 2 bin TL ve üzerini ayırmanızı tavsiye ederiz.

Beyaz Eşya

Halılar

2+1 daire için ortalama olarak en az 3 halı (2 tane ek olarak toplamda 5 halı dersek) 250 TL civarında olup ortalama bin 250- 1 bin 500 TL arasında olacaktır.

Perdeler

Ortalama bin TL’ye mal edilebilir perdeler temin edilebileceği gibi özel dikim ile 3 bin TL ve üzeri bir bütçe ile şık perdelere ulaşabilirsiniz.

Yazımızı toparlarken kız çeyizinde bulunması gereken çeyizlik içerisinde  (ütü, ütü masası, mikser, askılık, kova…) tek başına küçük ama bir araya geldiğinde 2-3 bin TL’yi bulacak bir bütçeyi ihmal etmeyiniz.

Üsteki rakamları toparladığımızda karşımıza 30 bin TL civarı bir rakam çıkmakta. Burdan şu sonucu çıkaracak olursak ortalama 25-35 bin TL arası bir masrafı gözden çıkarmanızda fayda olacaktır.

Ucuza Ev Nasıl Döşenir

Ev döşeme maliyeti yazımıza olan ilginizden, nasıl daha ucuza ev eşyaları mal edilebilir yazısını ele alma gereği duyduk. Biraz uzun oldu ama sonuna kadar sabırla okumanızda sizler için faydalı olur ümidi ile yazımızı ele aldık.

Öncelikle beyaz eşyelardan başlayalım. Ortalama 3 yıl garantili olan ürünlerden üst düzey yerine orta seviye tercih edin. Örneğin A marka 12 progamlı bir bulaşık makinesi 2 bin TL iken aynı A marka bulaşık makinesinin 3 programlısı 800 TL civarındadır. Şimdi siz 12 programı ne kadar zaruri kullanacaksınız?

Özetlersek,

Bulaşık makinesini, kısa programlı, tek sepet özellikli ve tasarruflu olamsına dikkat edin.

Çamaşır makinesi,kazan kalitesi, tasarrufu, ortalama 7 kg taşıma kapasitesine dikkat edin.

Buzdolabı, mutlaka A enerji tasarruflu olmasına dikkat edin.

Televizyon tercihinde bulunurken, garantili ürünlerden indirimlere girmiş olanları yakalamanızı tavsiye ederiz. Özellikle internet üzerinden güvenilir firmalardan peşin fiyatına taksit seçeneklerinden yararlanmanızda beyaz eşya ve TV için düşünebilirsiniz.

Beyaz Eşya
Beyaz Eşya

Oturma Grubu, Yatak Odası, Mutfak Takımı

Tek altın kural beğendiğiniz modelin üretici firmasını bulun, mağazalarda 6,7 bin TL olan bir takım üretici firmadan yarı yarıya daha ucuz gelebilir. İlle de marka alacam derseniz sizin bileceğiniz iş ama, tahtasına, sünger ve kumaş kalitesine dikkat ettikten sonra marka diye fazladan bütçenizi sarsmayın deriz.

Oturma Grupları
Oturma Grupları

Halı, Perde Seçimi

Halı tercihinde odayı komple kapatacak modeller yerine sadece ortada uyumu sağlayacak tarzda olmasına dikkat edin. Eğer zamininiz uygunsa en ucuz ve pratik olan halıfleks tercih edebilirsiniz.

Perdeyi parça alıp diktirebilirsiniz. Parçe başı alınan perdeler gayet makul fiyatlara gelecektir.

Canlı renkli perde seçimleri
Canlı renkli perde seçimleri