Etiket arşivi: Kız isteme

İsteme Kahvesi Yapmanın Püf Noktaları

Kız İsteme
Kız İsteme

En güzel geleneklerimizden olan kahve ikramı ki ‘bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır’ kız isteme merasiminin değişilmez ritüellerindendir. Kız isteme merasiminde kalabalık bir grup gelmişse kahve yapım makinesi mutlaka işinizi kolaylaştıracaktır fakat istemeyi yapacak aile büyüklerine müstakbel gelin kızın ikram edeceği kahvenin yapımında püf noktalar vardır. Buyurun güzel bir günde güzel bir isteme kahvesi yapmanın püf noktalarına.

Mutlaka içme suyu kullanılmalıdır, musluk suyu, dinlenmiş su, kuyu suyu vb. değil özellikle alınan pH değeri nötre yakın, saydam, yeteri sertlik vb. testlerden geçmiş içme suyu kullanılmalı.

Bakır cezve en makbul olanıdır. Sizlerle orta şekerli kahve yapımını paylaşacağız, buna ilave edilen 1,5& 2 tatlı kaşığı fincan başına şeker şekerli kahve, fincan başına yarın tatlı kaşığı şeker ilavesi olan veya hiç şeker konmayanlar ise şekersiz kahve şeklinde isimlendirilir.

  • Kaç fincan kahve yapılacaksa genellikle sınırlı sayıda olup bir elin parmakları kadar yapılanı makbul olur, (diğer misafirlere kahve makinesi ile ikram daha pratik olacaktır) yapılacak fincan suyu kadar tatlı kaşığı kahve eklenir. Kaç fincan kahve çıkacak ise o kadar tatlı kaşığı şeker eklenir, kısık ateşte yavaşça karıştırılarak kahveler çözününceye kadar kaynatılmaya bırakılır. Zira çok karıştırmak köpük oluşumunu engelleyici bir faktördür.
  • Burada kahve köpürmeye başlayıp kaynadığında kahve fincanları doldurulur (ya da işin bir inceliği burada ortaya çıkar önce fincanlar bu kahve ile yarıya kadar doldurulur sonrasında kahve ocakta kısık ateşte kısa süre bırakıldıktan sonra yarım fincanlar tamamlanarak servise hazır hale getirilir.)
  • Kahvenin yanında Türk lokumu ve soğuk su ikramı ile servis yapılır.
  • Damat beyin kahvesine eklenecek tuz vb. şeyle ilgili olarak ise mutlaka İsteme Adetleri (Tuzlu Kahve) tıklayarak okumanızı tavsiye ederiz.

Sırada heyecanınızı kontrol altında tutup kahve ikramında bulunmak var. evliliksureci. com ailesi olarak hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Kız İstemede Tuz Ve Biberi Abartmamak Lazım
Kız İstemede Tuz Ve Biberi Abartmamak Lazım

Kız İstemede Söze Nasıl Başlanır

Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır
Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır

Kız istemede öncelikli olarak çiçek ve çikolata tercihleri ile ilgili olarak diğer genel bilgilerin sizlerle paylaşıldığı yazımız olan Kız İsteme Nasıl Olur tıklayarak okumanızı tavsiye ederek yazımıza başlayalım.

Kız isteme merasiminde söze başlanırken, öncelikli olarak kahvelerin bitirilmesi beklenilmelidir. Kahve içtikten sonra kızı isteyecek ve kızın isteneceği kişinin karşılıklı birbirlerinin yüzünü görecek şekilde oturmaları önemlidir.

Kahveler bittikten sonra…

Gelelim sebebi ziyaretimizin nedenine…

Gençlerimiz birbirlerini görmüş, beğenmişler… Biz de biricik oğlumuza, biricik kızımızı,

Allah’ın emri, Peygarber’in kavli ile istemeye geldik….

Burada önemli unutulan noktalardan olan kız istenirken sadece biricik oğlumuz, değerli oğlumuz vb. iltifatlar edilirken ‘kızınızı’ şeklinde bir cğmle kurmamanız olmalıdır. Neticede artık oğlan da kız da bizim olmalıdır, lütfen bu noktayı unutmayınız.

Kız İsteme
Kız İsteme

Kız Kimden İstenir

Kız İsteme
Kız İsteme

Kız kimden istenir, istenecek aile büyüğü yoksa isteme merasimi nasıl olur gibi soruların cevaplarına sizlerle bakacağız.

Kız öncelikli olarak Babadan istenir. Eğer kızın babası vefar etmiş ve/veya o an orda değilse varsa ağabeyi yoksa erkek kardeşinden istenir. Eğer bunlarda yoksa işin içine samimiyet ve ahdi vefa girer. Genellikle bu tür durumlarda amcadan kız istenir, fakat arada ki samimşyete göre dayıdan da isteme merasiminde Allah’ın emri Peygamber’in kavli ile kız istenir.

Eğer ki aile de hiç bir şekilde akraba yoksa kız üzerinde emeği olan bir büyükten de rahatlıkla kız isteme adeti yerine getirilmiş olunur. Sizlerle paylaştığımız Kız nasıl istenir yazımızı okumanızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Kısacası samimiyetinizin olduğu, sizin üstünüzde emeği olan bir büyüğünüzden kız isteme merasimi tamamlanabilir. Kız isteme ile ilgili çiçek seçimi, hediye seçimi… gibi başlıkları okumanızı tavsiye ederiz. Birbirinden farklı fikirlerle işinizi kolaylaştıracak yazılarımıza hemen aşağıdaki bölümlerden ulaşabilirsiniz.

Kız İsteme Çikolatası, Gümüş Tepsi Sunumu
Kız İsteme Çikolatası, Gümüş Tepsi Sunumu

Kız istemede red yanıtı gelirse ne yapılmalı

 

Kız İsteme
Kız İsteme

Kız isteme merasimi nasıl olur la ilgili ayrıntılı bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Peki ilk seferde olumlu bir yanıt yerine red yanıtı verilirse ne yapmak gereklidir?

Öncelikli olarak bazı yörelerde ilk istemede evet yanıtı verilmez, hatta 2. seferde de genellikle verilmez… Fakat bu adetler pek fazla uygulanmamakta. Peki kız tarafı size red yanıtı verirse ne yapmalı. Tekrar tekrar sabırla isteme yolu en mantıklı olacaktır. Eğer kız tarafı çok inatçı çıkar ve kızın gönlü olmasına rağmen hala kiz veriliyorsa

Araya hatırı sayılır büyüklerle tekrar gidilebilir ve ailenin gönül rızasını alabilirsiniz.

Ailelerin gönlü olmayan evliliklerde ilerleyen süreçte sıkıntılar yaşanabiliyor. Bunun için tavsiyemiz ailelerin gönül rızası için sabırlı davranmak olacaktır.

Hatrı  sayılır dostlarda  işe yaramadıysa tavsiyemiz, efendiliğinizi ve cömertliğinizi kız tarafina hissettirmek olacaktır.  Erkeğin tavrı ve tevazu göstermesi ile ailenin hoşgörülü davranışları emin olun ki kız tarafının tutumunu değiştirmesinde çok fazla etkili olacak.

Özetleyecek olursak sikiş resimleri bıkmadan sabırla şansınızı denemeniz, kız tarafını sıkmadan elinizden geleni yapmanız olacaktır.

Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır
Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır

Kız İsteme Süreci Nasıl Olmalı?

Kız İsteme
Kız İsteme

Her şeyin olduğu gibi, kız isteme, sözlenme nişanlanma ve evlilik sürecininde belirli bir sırası, izlenmesi gereken yolları ve nezaket kuralları vardır. Her ne kadar 2 genç birbirini görüp, beğenip, sevmişsede ailelerin bu noktada kilit bir rolü vardır.

Öncelikli olarak sırası önemli olmamakla birlikte ilk olarak kız, erkek tarafının evine gider tabi ki küçük hediyelerle nezaket kurallarını belli edecek şekilde. Daha sonra erkek, kız tarafının evine gider tanışılır(ikisinden sıralama önemli değil, isterseniz ilk olarak erkekte tanışabilir gibi)

Kız ve erkeğin aile tanışma faslından sonra sıra ailelere gelir. Genellikle ilk nezaket ziyaretini erkek tarafı kız tarafına yapar. Daha sonrasında ise çok uzatmamakta fayda vardır, 1, 2 hafta içerisinde de kız tarafı erkek tarafını ziyaret eder. Bu ziyaretler sırasında havadan sudan konuşulma faslından sonra isteme ve söz için uygun bir tarih ortaklaşa alınır. Erkek tarafı kız isteme faslına gelir.

Kız isteme nasıl olur?

yazımızı okumanızı tavsiye ederiz. Burada kız isteme sırasında dikkat edilecekler ve bazı yaygın adetlere yer verilmiştir.

Aile tanışması nasıl olmalı?

yazımızda aile tanışmasında hangi tarafın nasıl davranması gerektiği ile ilgili ipuçlarını sizlerle paylaştık.

Kız İsteme Nasıl Olur

Kız İsteme
Kız İsteme

Heyecan dorukta, gelin adayı hiç bir şey hissetmiyor, sadece kahveleri dökmeden götürdüğü ana odaklanmış, damat mı sadece terliyor… İşte kız isteme merasimi başlıyor. İsterseniz en baştan alalım. Bu yazımızda A’da Z’ye kadar kız isteme ile ilgili bütün ince detayları bulacaksınız. Öncelikle

Kız İsteme Çiçeği

Kız İsteme Çikolatası

Kız İsteme Buketi
Kız İsteme Buketi

en güzellerinden seçilir.

Ayrıca hediyelerle gelmek adettendir. Günlük kıyafetlerin yanı sıra havlu, dantel işlemeleri…

Öncelikle tahmin ettiğinizden gergin ve suskun geçmesini istemiyorsanız hoş sohbet, gülmeyi güldürmeyi seven büyüklerinizi mutlaka davet edin.

İlk dakikaların gerginliği hoş-beş muhabbetleriyle geçer, adettendir, kız tarafı kızını, erkek tarafı oğlunu övmeyi ihmal etmez. Lakin burda erkek tarafı daha hoş görülü olmalıdır, çünkü malum kız almaya gelmişler.

Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır
Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır

Kız için en önemli an, bol köpüklü kahveler yapılmış, tepsiye konulmuştur. İlk kahve misafirlerden, büyüklerden başlanılarak dağıtılmaya başlanılır. Burada adettendir, damadın kahvesine tuz vs. konur. (Burada bir kez daha uyaralım, tuz, biber vb. şeylere alerjisi olan damatlar ciddi tahlikeler geçirebilir, bunun için lütfen abartmayın)

Kız İstemede Tuz Ve Biberi Abartmamak Lazım
Kız İstemede Tuz Ve Biberi Abartmamak Lazım

Kahveler yudumlanırken, nefesler tutulur, erkek tarafından isteme için görevlendirilmiş büyük söze girer.

Gençler birbirini görmüş beğenmiş, biz de Allah’ın emri, Peygamberin kavli ile kızınız….., oğlumuz ….., istiyoruz.

Tabi ki duymak istediğimiz cevap verdik gitti.

Bu güzel cevaptan sonra aileler birbiri ile görüşür, kız ve erkekte aile büyüklerinin ellerini öperler.

Sonrasında söz, nişan düğün ayrıntılarına geçilir. Bu süreç size göre yakın bir zaman veya daha uzak bir zaman olarak kararlaştırılabilir. Fakat bir küçük hayat tecrübesi, eğer birbirinizi yeterince tanıyorsanız, nişan ve düğün arasını çok fazla uzatmayınız.