Etiket arşivi: Nişan

Nişan Yüzüklerini Kim Alır

Alyans(Yüzük) Seçimi
Alyans(Yüzük) Seçimi

Nişan yüzüklerini kim alır sorusunun cevabı çok büyük bir bölge için şu şekilde olmaktadır;

  • Kız nişan yüzüğünü erkek tarafı alır,
  • Erkek nişan yüzüğünü ise kız tarafı alır.

Bizim uzunca bir süregelen adetlerimizde kural bu şekilde işler. Fakat günümüzde özellikle büyükşehirlerde bu durum şu şekilde işler, kız ve erkek gider yüzükleri seçer beğenir ve ortak bir şekilde yüzükler alınır.

Burada gençlere bir tavsiyemiz olacak olursa, ilk anlatılan kural gereğince büyüklerinizden bunun için izin alarak onların gönlünü hoş etmeye bakın, zira ilerleyen süreçte çok küçük duran şeyler can sıkıcı bir hal alabilir, her ne yapacaksanız örneğin en basitinden bir yüzük alımı, bu konuyu biz yetişkiniz kendimiz halledebiliriz noktasına getirmektense, siz değerli büyüklerimizin izni ile bunu bu şekilde yapmayı düşünmekteyiz, sizde münasip görürseniz şekildeki ifadeler sizlere çok yarar sağlayacaktır. Bazı gençler şu an için çok eski kafalı olduğumuzu söylüyor duyar gibiyiz 🙂 fakat tarih tekerrürden ibarettir umut ederiz ki yaptığınız hareketlerden pişmanlık duymazsınız:)

Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Nişan-için-alyans-yüzük-modelleri
Nişan-için-alyans-yüzük-modelleri

Nişan Yüzüklerini Kim Takar

Nişan-için-alyans-yüzük-modelleri
Nişan-için-alyans-yüzük-modelleri

Nişan yüzüklerini kim takar sorusunun cevabı nettir, fakat günümüzde bazı özel durumlardan dolayı bu uygulamada bir esneklik yaşanabilir. Şöyle ki normal şartlar altında yüzükleri kız tarafından saygı duyulan bir büyük (genelde amca, dayı veya baba) nişan yüzüğü takar. Peki istisna dediğimiz koşullar nedir derseniz?

Örneğin erkek tarafından birisi sırf nişan için gelmişse ve bu durumda başka biri yoksa o kişinin çok uzaktan gelmesine ve nişanı şereflendirmesine karşı nezaketen erkek tarafından kişilerinde bu yüzüğü takmalarına şahit olmaktayız. Örneğin benim çevremde yaşanan bir olay şu şekilde olmuştu, erkek tarafından dayı bey Avrupa’dan sırf nişan var diye gelmişti, kız tarafıda anlayış göstererek nişan yüzüklerinin erkek tarafında o dayının takmasına saygı ile yaklaştılar.

Özetlemek gerekirse nişan yüzüklerini kız tarafından biri takar. Eğer kız tarafı üste bahsettiğimiz durum veya başka bir durum karşısında kalırsa anlayış göstererek yüzüğü erkek tarafının takmasına müsade edebilir.

Alyans(Yüzük) Seçimi
Alyans(Yüzük) Seçimi

Nişan Alışverişine Kimler Gider

Nazar Boncuklu Uğur Böcekli Nişan Bohçası Süsleme Görselleri
Nazar Boncuklu Uğur Böcekli Nişan Bohçası Süsleme Görselleri

Her genç kız için çok ayrı ve özel günlerdir. Üzerinden yıllar geçse de, torunlarına dahi ballandıra ballandıra anlatacakları bir serüvendir Nişan, düğün… gibi merasimler. Tabi ki merasim zamanları ve öncesi tatlı bir heyecan ve hoş bir koşturmaca vardır. Bu koşturmaca kimlerle mi yapılır, bakalım bu koşturmaca da genç kız kadar etkili olacak diğer isimlere ve rollerine…

Nişan alışveriş listesini sizlerle paylaşmamızın ardından en sık gelen sorulardan olan peki nişan alışverişine kimler gider sorusunun cevabını sizlerle paylaşacağımız bu yazımızı okumadan önce mutlaka nişan alışverişi listesi yazımızı da okuyunuz.

Nişan alışverişi için geleneklere uygun olarak kız tarafından ve erkek tarafından akrabalar gider. Kız tarafından anne, kuzen vb. yakın ilişki içinde olanlar ile, erkek tarafından anne, kuzen vb. yakın akrabalar gider. Fakat son zamanlarda genellikle anneler işi gençlere bırakmakta ve genellikle nişanlılar ile birlikte yakın arkadaşları alışverişe çıkmakta.

Nişanda alınacaklar kalan nişan bohçası süslemesi de önemli bir detaydır. Bu konu ile ilgili de yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Kırmızı Kuşaklı Nişan Bohçası Süslemesi
Kırmızı Kuşaklı Nişan Bohçası Süslemesi

En Güzel Nişan Süsleri

Nişan töreniniz için, birbirinden güzel süslemeleri derlemeye çalıştık. Öncelikli olarak kapı süslemelerinden başlayalım.

Nişan Kapı Süsü
Nişan Kapı Süsü

Nişan Balonları İçin Tıklayınız…

Nişan, Düğün İçin Ev süsleme İçin Tıklayınız…

Nişan için takı sepeti seçimi ve anı defter yazısı ayrıntıları oldukça önemlidir. Birbirinden güzel süslemeleri Eminönü, Kadıköy, Fatih, Mahmutbey gibi alış veriş noktalarından kolayca yapabilirsiniz.

Nişan İçin Ev Süsleme

İster aile arası isterseniz salonda yapılacak olan nişanınızın bizzat dekorasyonuyla ilgilenmek istersiniz. Bunlar için önemli olan püf noktaları sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

İşe kapıdan başlamak gerek. Bizim tavsiyemiz beyaz bir tülle süsleme yapmanız. Bu güzel bir hoş geldiniz yazısıyla tamamlanabilir. Nazar boncuğunu ihmal etmeyiniz.

Kapı süslemeleri

 

 

Yapacağınız organizasyonun konseptine uygun olarak balonlu bir süsleme tercih edebilirsiniz.

Balonlu bir karşılama

 

Öncelikle nişan aile arası evinizde ise, karşı taraf genellikle hesap ettiğinizden fazla sayıda misafir getireceğinden bunu göz önünde bulundurmalısınız. Yani ne kadar çok sandaliye o kadar avantaj demek.

Sandaliye Süslemeleri

Ortamın en çok bulunan öğesi emin olun sandaliye olacak. Bunun için sandaliye süslemek bir adım öne çıkıyor. Önce süsleme yapacağınız renge karar verin. Kırmızı, mavi, turuncu… kısacası canlı rekler her zaman bugün için daha uygundur.

Sandalye Süsleme
Sandalye Süsleme

Sandaliyenizin süslemesi oda ile uyumlu olmalı. Masa, ve koltuk renklerini göz önünde bulundurmalısınız. Genellikle perde ve oturma gruplarında bir uyum vardır. Bunu göz önünde bulundurarak renk tercihi yapmalısınız.

Masa, çatal, bıçak vb. süslemelerin uyumu çok önemli.

Muhteşem ambiyanslar UYUMdan geçer

Önemli Olan Uyum
Önemli Olan Uyum
Eviniz müstakil veya teras ise eğer korkulukları süslemeniz çok hoş olacaktır
Eviniz müstakil veya teras ise eğer korkulukları süslemeniz çok hoş olacaktır

Tabi ki giyeceğiniz kıyafetle ortamın renklerinin birbirine zıt olmamasına özellikle dikkat etmelisiniz.

Önemli olan uyum ve seçeceğiniz konseptir
Önemli olan uyum ve seçeceğiniz konseptir