Etiket arşivi: Söz Merasimi

Söz Nasıl Olur?

En güzel söz yastık modelleri
En güzel söz yastık modelleri

Kültürümüz gereği her zaman bir hayırlı iş varsa onun adını koymak gerekir. Bunun için genç çiftlerin işi resmiyete dökmek için aileler arasında veya daha kalabalık bir merasimle ‘sözlenme’ için gerekli olanları sırası ile sizlerle paylaşarak bu heyecanı birlikte paylaşmaya çalışacağız.

Önce gün kararlaştırılır…

Erkek tarafı, kız tarası ile önceden tanışmış olmalıdır hali hazırda (Böyle olması daha uygundur en azından) önceden haber gönderilerek uygun bir gün kararlaştırılır. Cumartesi gecesi olması durumunda bir sonraki günün tatil olması sebebi ile akrabalar daha rahat bir gün geçirebilir bunu ihmal etmeyin.

Söz için çiçek, söz için çikolata, söz yüzükleri ve kurdelesi, söz yastıkları veya söz tepsisi ve söz için hediyeler, söz öncesi söz elbise seçimi… unutulmamalıdır. Bu başlıkları sizlerle ayrı ayrı yazılarla paylaşmıştık. Bunun için sayfamızın üst kısmında yer aran arama yerine istediğiniz kavramı yazarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sadece söz yazarak bu konuda bilmek istediğiniz konuları rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Söz için önce çiçek ve çikolatalar ile hediyeler sunulur. İsteme merasiminden önce kahveler dağıtılır, öncelikli olarak misafir tarafın büyükleri olmak üzere bu iş yapılır, damat adayının kahvesi özel olmalıdır. (Dikkat alerji vs. durumlarında kahvede tuz, acı, baharat abartılmaması durumuna özellikle dikkat etmelisiniz…)

Söz Yüzüğü Hayatınızın En Özel Anını İfade Eder
Söz Yüzüğü Hayatınızın En Özel Anını İfade Eder

İsteme ve Söz Kesme

Kahveler yudumlanırken, biraz güncel muhabbet edilir. Bu noktada, aile içinde ‘boş konuşan’ diye sevmedikleriniz en büyük dostunuz olacaktır. Ortamı yumuşatmak için bu kişiler biçilmiş kaftandır. Ortamı neşelendirir ve ister istemez stresinizi azaltır.

Allah’ın emri, Peygamber’in kavli ile kız istenir, nişan ve düğün için gün kararlaştırılır. Adetlere uygun olarak analık hakkı, süt hakkı, akraba istekleri konuşulur. Genellikle sadece analık hakkı olarak bir bilezek anne için kesilir ki bu durumda son dönemlerde pek kalmadı.

Söz yüzükleri gelir, genellikle kız tarafında hatırı sayılır bir büyük bunun için seçilir gençler için mutluluklar dileyici bir konuşma sonrasında söz yüzükleri seçilir.

Söz Gününüz İçin Çok Şık Elbise Modelleri
Söz Gününüz İçin Çok Şık Elbise Modelleri

Söz İçin Yapılan Hazırlıklar

Söz Yüzüğü Hayatınızın En Özel Anını İfade Eder
Söz Yüzüğü Hayatınızın En Özel Anını İfade Eder

Bundan önce ki süreçte aile tanışması ile ilgili detaylı bilgileri verdiğimiz yazıları paylaşmıştık. Kız isteme nasıl olur yazımızda da söz için pratik bilgiler vermiştik. Bu yazımızda söz için yapılan hazırlıklara içeceğinden, adetlerine kadar en ince ayrıntılarına dek sizlerle paylaşacağız.

Söz için, söz yüzükleri, söz tepsisi, makas ve kurdele en önemli olmazsa olmazlardır. Ve genellikle o tatlı heyecanla unutulur.

Söz evine giderken gerekli çiçek ve çikolata seçimlerini sizlerle paylaşmıştık. Söz için gerekli ikramlar ise içecek, kurabiye, tatlı ve isteğinize göre börek vb. şeyler olabilir.

Söz merasimi, ikram ve ardından eğlence olarak devam eder. Bunun için bir ses sistemi ve isteğinize göre müzik seçimi uygun olacaktır. Bunun için ev içinde söz yapılıyorsa en geniş odanın ayrılması en mantıklı olanı olacaktır.

Sizlere en önemli tavsiyemiz ise söz merasimini tadında bırakmanız ve çok fazla uzatmanız olmasıdır. Erkek tarafı kendi evine gittikten sonra kız tarafı kendi arasında biraz daha eğlenebilir, veya erkek tarafı adettendir kendi misafirlerine ayrıca ikramda bulunabilir, burda her iki ailenin bu tür günlerde tatsızlıklar çıkarabileceği bunun için çok fazla uzun süre bir arada bulunmaması yönünde olacaktır.