Kategori arşivi: Adetler

Gelenek ve Göreneklerimize uygun olarak, evlilik yolunda yapılması gereken adetlerimizi paylaştığımız bu kategorimizde detaylı bilgilere ulaşacaksınız.

Nişanlı Kıza Ne Hediye Alınır

Anadolu’nun güzel geleneklerindendir nişanlı kıza hediye almak. Bu yazımızda sizlerle nişanlının, dünürlerin, akrabaların, komşuların nişanlı kıza ne tarz hediye almaları gerektiği ile ilgili detayları paylaşacağız.

Komşular Nişanlı Kıza Ne Hediye Alır

Yakın komşular nişanlı kızın  varsa küçük eksikleri anne ile abla ile görüşerek bunları tamamlayabilir. Örneğin havlu, tülbent, işlemele vs. gibi eksiklikler varsa nişanlı kız tarafında bunlara yardımcı olunabilir.

Akrabalar Nişanlı Kıza Ne Hediye Alır

Mutfak eşyalarından, tencere takımları, mutfak robotları, pike, yorgan döktürme vb. hediyeler ya da nişanlı kızın bir eksiği (Örneğin bir mikro dalga fırın, elektrikli süpürge) akrabalar tarafından nişanlı kıza hediye edilebilecek ve nişanlı kızın hem eksiğini giderip hem de mutlu olmasına yetecek tarz hediyeler arasında gelir.Bayramda erkeğe hediye

Dünürler Nişanlı Kıza Ne Hediye Alır

Anadolu geleneklerinde özellikle bayramlarda dünürün maddi gücüne bağlı olarak çeyrek altından tutunda trabzon burma bileziğine kadar nişanlı kıza hediye olarak götürülecek tarz hediyelerdendir. Ayrıca Kurban Bayramın’da nişanlı kıza kurbanlık koç hediye edilmesi büyükşehirlerde unutulmaya yüz tutmuş olsada Anadolu’da hala devam eden geleneklerdendir. Büyükşehirden, küçük kasabalara kız nişanlayan ailelerin bilgisi olması yararlı olacaktır.

Nişanlısı Kıza Ne Hediye Alır

Buraya gelene kadar genellikle Anadolu geleneklerine bağlı kalarak hediye sıralaması yaptık sizlerle. Burada değişen ihtiyaçları göz önüne alarak bir kaç hediye tarzı ön plana çıkmakta. Özellikle erkeklerin nişanlısına alacağı güzel bir telefon, bilgisayar vb. hediyeler son dönemlerin en gözde hediyelerindendir.

Bunun yanı sıra takı setleri ve elbise modelleride bu tarz hediyeler arasında yer almaktadır.

Bu yazımızın altına gelecek yöreden yöreye değişen hediye önerilerini paylaşarak okuyuculara yardımcı olabileceğinizi hatırlatarak yazımıza son noktayı koyuyoruz.

Kız Çeyizi Ne Kadar Tutar 2018

Kız çeyizi ne kadar tutar ortalama bir maliyet hesaplamasını sizlerle 2018 yılı için paylaşacağız. 2017 yılında uygulanan KDV indirimin maalesef kalmasından sonra 2018 yılında çeyiz için alınması gereken eşyalar cep yakmaya devam ediyor. İşte kız çeyizinde bulunması gereken eşyalar için harcayacağımız ortalama masraflar:

Kız Çeyizi Ortalama Masrafı

İlk olarak kız çeyizinde neler olmalı yazımıza bir göz atarak genel ifadelerin altında neler olduğunu görebileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Mutfak eşyaları için, yemek takımlarından, mikserine kadar, ortalama 5 bin TL bütçe ayırmanızda yarar olacaktır. (Bu fiyatı daha az veya çok yapabilirsiniz, burada verdiğimiz fiyatlar ortalama bir kalitede olacak ürünlerdir, örneğin sadece 12 kişilik 85 parça çatal,bıçak, tabak vs. takım fiyatları 2 bin TL’den başlamakta olup, işin içerisine mutfak robotu, düdüklü tencere, blender vs. girdiğinde fiyatın 5 bin TL’ye çıktığını bu fiyatın hiçte abartılı olmadığını özellikle çarşıyı dolaştığınızda göreceksiniz 🙁 )

Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür
Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür

Yatak Odası Takımı

Normalde kız çeyizinde olması gereken ancak son dönemde gençlerin birlikte aldığı ve genellikle kredi ile aldığı bu kız çeyizinin vazgeçilmezlerinin fiyatı 2018 yılı için 7-8 bin TL civarı olmakta. ( Son kez parantez açıyoruz, 3 bin TL’ye, 33 bin TL’ye de yatak odası alabilirsiniz, burada ki fiyat belirleme bazımız ortalama kalitede olan ve sizleri bir kaç sene sonra üzmeyecek ürünlerden olmakta.

Elektronik Eşyalar

Her ne kadar bir süpürge, bir saç kurutma makinesi ne kadar pahalı olabilir derseniz deyin, bu parçalar bir araya gelince en azında bin TL bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi eşyaları da kız çeyizi olarak siz alacaksanız ortalama 3 bin TL gibi bir bütçeyi de oraya ayırmayı ihmal etmeyin.

Örgü işleri içinde, pike, yatak örtüsü vs… ortalama hazır alımlar için 500 TL civarı bir bütçe yeterli olacaktır. Her ne yaparsak yapalım hesaplarımızın üzerinde bir harcama çıkmasını her zaman düşünelim.

Şöyle ki 2018 yılı evlilik fuarlarında ortalama bir ev döşeme maliyeti 40-45 bin TL civarında olmakta. Burada sizler çeyizinizi düzerek tamamen dört başı mahmur bir çeyizle gelin olacağım derseniz ortalama 15-20 bin TL’yi gözden çıkarmalısınız ki buda düzeceğiniz evin yarı fiyatına denk gelmektedir.

Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz:)

Kız Çeyizi Listesi
Kız Çeyizi Listesi

Düğünde Damat ve Geline Ne Takılır

Düğünde Ailelerin Takabileceği Hediyeler
Düğünde Ailelerin Takabileceği Hediyeler

Yakın akrabalardan, arkadaşlara kadar herkesin aklında düğün için ne hediye (takı) götürmeliyim sorusu vardır. Bu sorunun cevabının en kapsamlısını sizler için paylaşıyoruz. Yakından, uzağa doğru ne tür takıların takılmasının münasip olduğunu sizlerle birlikte inceleyelim.

Damat Geline Ne Takar

Damat bey, gelin hanıma burgu bilezik ve yüz görümlüğü olarak beşi bir yerde takarlar, ayrıca bir takı seti damat beyden gelin hanıma güzel bir düğün hediyesi olur.

Gelin Hanım Damat Beye Ne Takar

Gelin hanım şık bir saat, gösterişli bir künye veya şık bir altın zincir takabilir.

Anne ve Babalar Gelin ve Damada Ne Takar

İlk olarak kız istenme de, söz kesiminde önceden belirlenen bir şey varsa (Örneğin kızımıza 5 burma bilezik vb. gibi şeyler varsa bu yerine getirilir) adetlerimize göre o takılar takılır. Eğer öyle bir söz kesimi olmadıysa, gelin hanıma genellikle en az anne ve babadan ayrı ayrı olmak üzere bir burma bilezik takılır. Bunlara alternatif olarak ise %’i bir yerde veya 7’si bir yerde olan Cumhuriyet altını takılır. (tam altın) Damat beye ise Nakit para, saat, altın künye ve bileklik takılır.

Nişanda Takılan Takılar Kimde Kalır
Nişanda Takılan Takılar Kimde Kalır

Kardeşler Gelin ve Damada Ne Takar

Kardeşlerde bekar ise en azından bir Cumhuriyet altını takarlar. eğer kardeş evli ise yani ayrı bir evi var ise burgu bilezik gelin hanıma ve altın künye damada takılır.

Kuzenler Düğünde Ne Takar

Kuzenler gelin veya damattan hangisi kuzeni ise ona bir çeyrek altın takarlarsa münasip düşmektedir.

Arkadaşlar Ne Takar

Arkadaşlar birleşerek çeyrek altın takabilir, nakit para takabilir veya samimiyete göre çeyrek veya yarım altın takabilirler.

Özetleyecek olursak, maddi durumunuza göre kendinizi zor durumda bırakmadan en azından bir çeyrek altın takmak yeni evlenenlere maddi olarak bir katkı olacaktır. Bunun dışında zaten sevdiğinizin düğününde onun yanında olarak ona verdiğiniz değeri göstermeniz bile yeterli olacaktır. Nişan takıları ile ilgili yazımızı da okuyarak detaylı bilgiler alabilirsiniz. Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Düğünde Aileler Ne hediye Takarlar
Düğünde Aileler Ne hediye Takarlar

Düğün Adetleri, Gelin Çıkarmasında Açılmayan Kapı

Geline Buğday Atılma Adeti
Geline Buğday Atılma Adeti

Kesmeyen nişan makası, kesmeyen pasta bıçağı, gitmeyen düğün konvoyu… damat tarafının bir diğer sevmediği adet ise gelin evinin açılmayan kapısıdır… Peki gelin kapısı neden açılmaz, açmak için ne yapılmalıdır?

Tamda Gelini Almıştık…

Evden gelini çıkarmak için damat bey ve ailesi gelin çıkarma ile davullu- zurnalı bir merasimle gelin evine gelir. Evden gelin çıkarmak için içeri girilir, gelin alınır fakat gelin evinin kapısı açılmaz. Bunun nedeni ise gelin tarafından birisinin kapıyı tutmasıdır. Tutulan kapının ise açılması aslında pek zor değildir. Kapı tutan kişiye verilen bahşişle kapı açtırılır.

10 TL verirsiniz açılmaz, 20 TL verirsiniz açılmaz, 50, 100 derken artık kapıyı tutan kişinin insafına kalmış bir hal alır durum…

Gelin Evi Kapısı Açılır…

Gelin evinin kapısı, kapıyı tutan kişinin gönlü olunca açılır ve araç konvoyuna gidiş başlar, damat bey için zorluk maalesef bitmemiştir, neden mi, çünkü araç konvoylarının hareket etmesi de o kadar kolay olmayacaktır. Bir diğer yazımızda bu başlığın açıklamasını sizlerle paylaştık.

Bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Yeni sezon gelin şemsiye modelleri
Yeni sezon gelin şemsiye modelleri

Düğün Adetleri, Çeyiz Sandığının Üstüne Oturmak

Düğmeli Deri Detaylı Çok Kullanışlı Çeyiz Sandığı Modeli
Düğmeli Deri Detaylı Çok Kullanışlı Çeyiz Sandığı Modeli

Adetlerimizin içerisinde yer alan bir çok bölgede uygulanmaya devam eden çeyiz sandığına oturma adeti nedir, nasıl yapılır, ne zaman yapılır gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Çeyiz sandığının üzerine varsa gelinin küçük erkek kardeşi, yoksa yakın akrabaların çocuğu oturtulur. Burada yer alan ironi ise bu küçük çocuğu kaldırmak için çocuğa harçlık vermektir. Damat beyler gelin hanımı, gelin arabasına indirmek için geldiklerinde çeyiz sandığını da alırlar. Bu sandığı almak için ise üzerinde oturan kişiye harçlık vererek kaldırmaları gereklidir.

Kaç Para Verilmelidir?

Bu rakamın belli bir ölçüsü yoktur, kimi 5 TL verir kimi ise 200 TL verir. Bu tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Kendi bütçeniz dahilinde çocuğunda gönlünün hoş olması için 50 TL gibi bir harçlık vermeniz oldukça uygun olacaktır. Burada şunuda belirtelim eğer gelin tarafı laf söz etmeyi seviyorsa 50 TL’yi beğenmeyebilir. Bunun için daha cömert davranarak işinizi garantiye almanızda yarar olacaktır.

Çeyiz sandığının üzerine oturan kişinin bahşişi verildikten sonra damadın zorlukları bitmez, daha kapı tutulur, arabanın yolu kesilir… Bu adetlerin detayları için diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Hepinize bu güzel yolda bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Oldukça Güzel Ceviz Oymalı Çeyiz Sandığı Modelleri
Oldukça Güzel Ceviz Oymalı Çeyiz Sandığı Modelleri

Düğünde Testi Oyunu Nedir, Nasıl Yapılır

Testi Kırma Adeti
Testi Kırma Adeti

Testi Kırma Adeti

Özellikle Kahramanmaraş ve yöresinde meşhur olan testi oyunu kına gecesinde yöresel kıyafetlerle yapılabildiği gibi düğün içerisinde takı töreninden sonra, halayların ardından da yapılabilir.  Piste çıkan gelin hanım elinde süslemeli testi ile oynamaya başlar. Bu sırada damat bey ya ayakta bekler ya da bir sandalyede oturarak gelin hanımı izler. Davetliler ise onları çember içinde alkış veya tempoyla izlerler.  Bu sırada piste ismi anons edilen kızlar gelerek gelinden testiyi alır, gelin hanımla birlikte oynamaya devam ederler. Testiyi alan piste ismi anons edilen bayana testiyi vererek yerine geçer, bu sırada gelin hanım her gelenle oynamaya devam eder. Gelen bayanlar bittikten sonra testi yine gelin hanıma verilir. Gelin hanım oynamasının ardından testiyi salonun ortasında yere vurarak kırar.

Testi İçinde Ne Olur

Bolluk, bereket, mutluluk, huzur olsun diye testi içersinde para, altın (genelde sahte olur), buğday, şeker vb. şeyler yer alır.

Düğünde testi oyunu oynanmazsa bile ülke genelinde testi kırma adeti vardır. Üste saydığımız güzellikler adına gelin testi kırarak mutlu bir evliliğe adım attığına inanır. Testi kırma oyunu ve adeti yüzyıllardan beri süregelen hoş bir adetimizdir. Testi kırma müziği olarak genellikle misket havası tarzı çalan müziklerle hem gelin hem de misafirler eğlenceli hoş oyunlar oynarlar.

Testi Kırmak