Kategori arşivi: Nişan Hazırlıkları

Evde Nişan Masrafı Kaç Para Olur 2018

Eviniz müstakil veya teras ise eğer korkulukları süslemeniz çok hoş olacaktır
Eviniz müstakil veya teras ise eğer korkulukları süslemeniz çok hoş olacaktır

Her genç kızın hayalidir, güzel bir nişan merasimi. Kimi kalabalık organizasyonlar hoşlanır, kimi ise daha sade ve aile içi yapılacak bir törenden. Bu yazımızda sizlerle aile arası evde nişana masrafı kaç para olur 2018 yılı için ortalama bir fiyat çıkaracağız.

Ortalama olarak kız ve erkek tarafının 50 kişi olduğunu varsayarsak;

Yemek İkram Edilecekse:

Basit bir menü olarak yemek ikramı olarak, et, pilav, çorba verilecekse 8 kg et ortalama 400 TL, pilav kg 5 TL’den 25 TL, çorbada pilav parası kadar olsa, yuvarlak hesap 500 TL.

En Güzel Nişan İkramları
En Güzel Nişan İkramları

İkram ve Atıştırmalık

Yemek düşünüyorsanız sadece meşrufat ikramı yeterli olacaktır, meyve suyu, limonata, çay, kahve vb. şeyler yeterli gelecek olup 50- 100 TL’yi geçmeyecektir. Ancak alkol düşünürseniz bu rakam 500 TL’leri aşacaktır.

Ayrıca börek, kuru pasta vb. ikramları düşünürseniz 5 Kg pastayı 100’TL den, 2 tepsi böreği 80’TL den biraz yanına kuruyemiş ekleyince de hesaplarsak ortalama 200-250 TL arası bir masraf ortaya çıkmaktadır.

Süslemeler

Balonlar, magnetler, yazılar vs. ortalama 100TL’ye çok güzel yetecek süslemeler olabilir. Nişan süsleri ile sitemizde ayrıca araştırma yaparak bir çok fikir verebilecek görsele ulaşabilirsiniz.

Dile fenerleride uçurmak isterse gençler o da yaklaşık 50- 100TL’ye mal olacaktır.

Bunun yanı sıra saç için kuaför masraflarda seçeceğiniz modele göre 50’TL’den başlayarak üst noktalara kadar çıkacaktır.

Elbise masraflarınıda dahil edeceksek ortalama ayakkabı ve elbise için 350- 400 TL en az ayırmanızda fayda olacaktır.

Nişan Sandığında Neler Olmalıdır
Nişan Sandığında Neler Olmalıdır

Nişan bohçası için bohça başı 30-50 TL arası bir bütçe ayırmanızda yarar olacaktır.

Fotoğraf çekimini ise dış mekan prefosyonel bir şey düşünüyorsanız 750- 1000 TL masrafı eklemenizde yarar olacaktır.

Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz.

Nişan Masrafları 2017

Nişanda Gelen Misafirlere Neler ikram edilmelidir
Nişanda Gelen Misafirlere Neler ikram edilmelidir

Nişan Konseptiniz Önemli

Aile Arası Nişan

Mekan Tutularak Yapılan Nişan

İlk olarak aile içi veya bir mekanda da olsa nişan için ortak olan masrafların 2017 yılı için ortalama değerlerini yazmalıyız. Geçen yıl ortalama 100 TL olan bilezik gramının 130 TL olduğunu hesaba katarsak sadece takılara %30 daha fazla bütçe ayırmanız gerektiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Takı konusu için kızın ailesinin tutumu çok önemlidir, 6 bin TL’lik Trabzon burma bileziği de isteyebilir, ya da anlayışlı davranarak 10 gramlık bileziklere dahi hoş görülü olabilirler. ( Bir yerde biraz şans diyelim) Nişan yüzükleri ile başlayacak olursak 600- 700 TL’ye çok şık nişan yüzükleri alabilir, ortalama bin 500 TL’ye ise zarif bir tek taşla müstakbel nişanlınızı mutlu edebilirsiniz, veya 5 kat daha pahalı bir 5 taşla 🙂

 • Nişan bohçaları; Kızın ailesi veya erkeğin ailesinin üyelerine göre değişkenlik göstermesine rağmen, temel olarak gömlek, havlu, patik vb. şeyler için bohça başına 50  TL gibi bir ücret ayırmanızı tavsiye ederiz.
 • Nişan Elbiseleri; Güzel bir nişan elbisesi için 350 TL, ayakkabı ve çanta için 150-200 TL bayan için, 400 TL’ye yakında nişan takımı ve ayakkabısı erkek için ayırmakta yarar vardır. (Ayrıca nişanlınızın kardeşine vs. alacağınız giyisilerde işin içerisine girerse bu mebla daha da artarak can yakıcı noktalara ulaşacaktır 🙂
 • Nişan Makyajı; Nişanlınıza ve diğer bayanlara yapılacak nişan makyaj masrafı ise kişi sayısına göre değişmekle birlikte en az 300 ile 500 TL gibi bir rakam ayırmanızda fayda olacaktır. Burada erkek ve onun arkadaşaları içinde bir kuaför harcaması olacağını en az 200 TL ayırmanız gerektiğini söylemeliyiz.
 • Fotoğraf Çekimi; Profesyonel bir dış çekim için ortalama bin TL gözden çıkarılmalıdır, ya da işi daha uyguna hatta sıfır maliyete getirmek için kuzenlerden bu iş rica edilmelidir.

  Nişanda Kız Ailesi Kıza Ne Hediye Takar
  Nişanda Kız Ailesi Kıza Ne Hediye Takar

Aile Arası İçin

50 kişilik bir organizasyonda

Pasta, içecek, tatlı, börek, meşrubat gibi giderleri sayacak olursak bin TL’lik bir bütçe uygun olacaktır. Aile arası nişan için ev süslemeleri gibi giderler ise tamamen size kalmıştır, 50 TL’Lik süslemelerle de gayet gösterişli bol balonlu, konfetili bir organizasyon yapabilir, 500 TL’lik bir harcama da sergileyerek işin içerisine daha ihtişamlı dilek fenerleri havai fişekli gösterilerde ekleyebilirsiniz.

Mekan Tutulacaksa

Hafta sonu bir mekan tutulacaksa 3 bin TL’den başlayan fiyatlar yemekli organizasyonlarda kişi başı 60 ‘lik bir fiyat skalasına yani 40 bin TL’ye varan harcamalara dayanmaktadır. Bunun için hafta içi bir günde daha  amkul fiyatlı bir organizasyon yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bu rakamlar kimiside çok az kimisine ise çok fazla gelebilir, bu değerler ortalama bir standarttır, bazısı daha uygun fiyatlardan bazısı ise çok daha pahalı fiyatlardan yararlanabilir. Bu yazının sizlere yardımcı olması dileği ile hepinize sağlıklı ve mutlu bir nişan geçirmeniz temennimizi sunarak yazımıza son noktayı koyuyoruz. 🙂

Ege Bölgesine Ait Nişan Adetleri
Ege Bölgesine Ait Nişan Adetleri

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır

Nişanda ne hediye takılır
Nişanda ne hediye takılır

Sizlerle aile arası nişan nasıl olur, nişan yüzüklerini kim alır, nişan yüzüklerini kim takar gibi bir çok sorunun detaylı cevaplarını paylaşmıştık. Peki nişan yüzükleri hangi elin hangi parmağına takılır sorusunun cevabı nedir?

Nişan yüzükleri sağ elin yüzük parmağına takılır. Erkek ve bayan nişan yüzüklerini sağ el, yüzük parmağına takar. Bayanlar ayrıca (genellikle bu böyledir, bazısı istemez) nişan yüzüğüne ek birde tek taş takarlar.

Heyecan dolu bir günde nişan yüzükleri kurdelesi kesilirken yapılacak konuşma örneğini merak edenler için ise nişan kurdelesi kesme konuşması tıklayınız okumanızı tavsiye ederiz.

Nişanda Erkek Tarafı Ne Hediye Takar
Nişanda Erkek Tarafı Ne Hediye Takar

En Güzel Gelin Bohçası Modelleri

En Güzel Gelin Bohçası Modelleri
En Güzel Gelin Bohçası Modelleri

Nişanlanacak kızlar için nişan gününün önemli olduğu kadar o gün onlar için özel hazırlanıp gelecek gelin bohçası da çok önemlidir. Erkek tarafı da gelin hanım için en özenli , en güzel ve en şık gelin bohçasını hazırlamak için ellerinden gelenin en güzelini yapmaya özen gösterirler. Gelin bohçası hazırlamak hem biraz zor hem de zor olduğu kadar çokta keyiflidir.

Gelin bohçasını saten kumaşlarla , incilerle , puantiyeli tüllerle , renkli kurdele gibi oldukça göze hoş gelen aksesuarlarla süslenip hazır hale getirilir. Bunun yanı sıra renkli çiçeklerle , el işlemeli dantel detaylı çok şık kumaşlarla , parlak pullarla süslemekte gelin bohçasına çok yakışmaktadır.

Ayrıca nişan bohçasında neler olmalıdır yazısı için tıklayınız.  Sizlere yardımcı olabilmek adına farklı modellerde olan gelin bohçası modellerini sizlerle aşağıda paylaştık.

 

Nişanda Kız Ailesi Ne Takar ?

Nişanda Kız Ailesi Kıza Ne Hediye Takar
Nişanda Kız Ailesi Kıza Ne Hediye Takar

 Nişan merasimi genellikle aile arası kız evinde yapılmaktadır. Bazen de nişan töreni salon tutularak yapılmaktadır. Tabi ki bu tercih hem bütçeye hem de isteğe göre değişmektedir. Maksat aile olarak genç çiftin yanında hem maddi hem de manevi olarak yer almak ve yardımcı olmaktır. Peki nişan töreninde kız ailesi tarafından kıza hediye olarak ne takılır ? Sizlerle bunu yazımızda paylaşmak istedik.

Genellikle kız annesi ve kız babası tarafından kızlarına hediye olarak burma bilezik veya tam altın yada beşi bir arada altın   takılmaktadır. Eğer kızın kardeşleri var ise onlarda bilezik ,  künye , kolye , küçük altın  tarzı hediye takmaktadırlar. Gönül ister ki daha iyi hediyeleri aile olarak çocuklarına takmak. Fakat bütçe imkanları da göz önünde tutularak aile bütçesine göre hediyeler almaktadır. Aynı zamanda kız ailesi damat beye hediye olarak altın takmakta fakat nişanda takılan hediyeler kıza ait olduğundan dolayı damat beye takılan hediyelerde nişan sonunda kıza verilmektedir.

Bir önceki yazımızda nişanda ne takılır tıklayınız .

Nişanda ne hediye takılır
Nişanda ne hediye takılır

 

Kaynana Bohçasında Neler Olur

kayınvalide bohçasında neler olmalıdır
kayınvalide bohçasında neler olmalıdır

Nişan zamanında nasıl ki kız ve erkek için nişan bohçaları hazırlanıyor ise onların aileleri için de bohça hazırlanmaktadır.  Erkek ailesi tarafından kız annesi olan  kayın valideye hediye bohçası hazırlanarak  nişan günü gönderilir. Düğünde ise kızın ailesi tarafından erkek annesi olan kayın valideye hediye bohçası hazırlanarak gönderilir. Her iki bohçada özenle hazırlanır ve tıpkı gelin ve damat bohçası gibi özenle süslenir.

Peki Kayın valide Bohçasında Neler Olur ?

 • Pijama takımı
 • Şık bir karyola takımı ( Bu takım özellikle el işçiliği olan nakışlarla süslü bir takım olmaktadır. )
 • Başörtüsü ( Başörtüsü de karyola takımı gibi nakışlı , dantelli olmaktadır . )
 • Seccade
 • Patik , çorap  ve lif  Takımı
 • Havlu  (Oyalı havlu koyulmaktadır. )
 • Şık bir tişört veya Elbise konulabilir. ( Sonbahar mevsimi ise uzun kollu , yaz mevsimi ise kısa kollu elbise veya tişört tercih edebilirsiniz. )
 • Terlik
 • İç Çamaşırı

Kaynana için hazırlanan kaynana bohçasını çiçek ve kurdeleler ile süslemeniz gerekmektedir. Bohça yerine hediyeleri işlemeli fermuarlı  bir hurç içine de koyabilirsiniz.. Tabi ki bunu da kırmızı kurdeleler ve nazar boncukları  ile süslemeniz gerekmektedir.

Kayınvalide Bohçasına Kesinlikle Koyulması Gereken Hediyeler
Kayınvalide Bohçasına Kesinlikle Koyulması Gereken Hediyeler