Kategori arşivi: Ev Düzme

Evlilik adımı atarken eşya seçimi ve dikkat edilmesi gereken diğer noktaları sizlerle paylaşacağımız kategoridir.

Ev Düzme Kaç Paraya Mal Olur 2018

Ortalama 2+1 bir daire için ve orta kaliteli ürünlerden yola çıkarak bu yazımızı ele alacağız. İlk olarak Beyaz eşya vb. eşyalardan vergi muafiyetinin maalesef olmadığını hatırlatarak bir kaç ay öncesine göre en az yüzde 10 daha fazla cebimizden daha fazla para çıkacağını söylemeliyiz.

Şuanda 2+1 evler için komple ev eşyalarının 20 bin ile 25 bin TL’lik paketler halinde satıldığını ancak bu eşyaların çok uzun soluklu olmayıp kısa vadede size kardan çok maalesef zarar getireceğini bilmelisiniz.

Tek tek odalar ve diğer kısımlar için eşya tercihleri ve ortalama fiyatlarına bakacak olursak:

Salon Takımı
Salon Takımı

Salon Takımı

Bir çok evde yer alacak ortalama 25 metrekare bir oda için salon takımlarını, 3 bin ile 3 bin 500 TL arası hesaplamanızda buna ek olarak kitaplıklı bir TV ünitesi için ek olarak bin TL daha gözden çıkarmanızda yarar olacaktır.

Yatak Odası Takımı

Orta sınıf bir yatak odası takımı için, 2018 yılı için 7 bin TL civarında bir bütçe ayırmanızda yarar olacaktır. Bu yatak odası takımını odanıza göre lüks bir şekilde tasarlatmak için ise 10 bin TL civarı bir bütçe ayırırsanız yanılmış olmazsınız.

Yatak Odası
Yatak Odası

Yemek Odası Takımı

Biraz maliyetten kaçalım 6 kişilik bir grup tercih edelim derseniz ilerleyen zamanda sıkıntı yaşayabileceğinizi hatırlatarak ortalama 4 bin TL gibi bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca yemek grubundan söz açılmışken, 200 parçaya yakın çatal, bıçak, tencere vs. gibi kız çeyizinide birlikte alacaksanız bunun içinde ortalama bir marka için 2 bin 500 TL bütçe ayırmalısınız.

Beyaz Eşya

Bunu güvenilir beyaz eşya satan sanal firmalardan yaparsanız (Bir kez daha altını çiziyoruz güvenilir) peşiğn fiyatına taksitli alarak biraz bütçenizi rahatlatabilirsiniz. Çamaşır makinesi (bin 500 TL), bulaşık makinesi (bin 500 TL), buzdolabı (2 bin 200 TL), ocaklı fırın+ aspiratör (bin 500 TL) hepsini aynı yerden alırsanız ortalama 6 bin TL tutarını bulacaktır. Buna birde TV’yi eklersek (ultra lüks TV’ler 4 bin TL civarı olurken) TV’ye 1500 TL bütçe ayırmanızda fayda vardır.

Beyaz Eşya
Beyaz Eşya

Halılar

Ortalama 2+1 ev için yazımızı yazacağımızı belirtmiştik ortalama mutfak ve koridor dahil 5 parça halı ve/ veya yolluktan yola çıkarsak bin 200 TL gibi bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Perdeler

Ortalama 2+1 ev için yazımızı yazacağımızı söylediğimizi hatırlatarak mutfak dahil ortalama 6 pencere ve veya balkon camından yola çıkarak, hazır satın alındığında bin TL bütçeyi, özel güpürlü dikimlerde ise bu fiyatın 3 katına kadar çıktığını söyleyebiliriz.

Meşhur bir sözümüz vardır ya ‘uymadı gitti bir türlü çarşıya, evdeki hesap’ işte bunu yaşamamanız adına diğer ufak tefekleri sayıp üstüne birde ekstra bütçe ayırmanızı tavsiye edersek alış veriş sonunda üzülmemiş olacaksınız.

İlk olarak küçük ev aletlerinden (fırın, mikser, robot, askılık… bunun  için kız çeyizinde bulunması gerekenler yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.) küçük ama pahalı sayılacak eşyalar için 2 bin 500 TL ayırmanızda yarar vardır. 

Bütün yazımızı son kez okuduktan sonra ortalama bir ev maliyeti için 35 bin TL civarı bir bütçe ayırmanız gerektiğini, bundan çok daha fazla ucuza ev döşeme maliyetini yapabileceğinizi fakat uzun vadede bu durumkarşısında kardan çok zarara uğrayacağınızı,

Özellikle beyaz eşyalarda diğer ürünlerde ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan olan garanti kapsamı kadar, enerji tasarruflu ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.  Varsa eksik gördüğünüz noktaları değerli yorumlarınızla belirterek okurlarımıza ve bizlere yardımcı olabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Evleneceklere Müjde, Ev Eşyalarında Vergi İndirimi

Beyaz Eşya
Beyaz Eşya

Bugün itibari ile Resmi Gazete’de yayımlanan yazı ile  beyaz eşyalardan alınan %6,7 oranında ki ÖTV (özel tüketim vergisi) 30 Nisan 2017 tarihine kadar alınmayacak. Yani özellikle yeni ev kuracak olanlar beyaz eşyalar için bin TL’lik bir harcamada 67 TL daha az ücret ödemiş olacak. Bu rakam 10 bin TL’lik bir harcama için 670 TL olacak. 

Beyaz Eşyada 0 ÖTV, Mobilyada %8

Ayrıca mobilyalardan alınan %18’lik ÖTV yine 30 Nisan 2017 tarihine kadar %8’e indirildi. Bu habere en çok evlenecekler sevindi. Evini sıfırdan kurmak isteyen gençler için büyük bir müjde niteliği taşıyan bu haberin son geçerlilik tarihi ise 30 Nisan.

Piyasaların canlanması için yapıldığı söylenen bu ÖTV indirimi 30 Nisan tarihinde son bulacak, bu tarihe kadar yapılacak başka bir açıklama ile bu uygulamanın uzatılıp uzatılmayacağı ise henüz belli değil. Siz iyisimi bu tarihten önce evinizin eşyalarını alın veya kısa zaman içerisinde yenileme gereği duyduğunuz eşyalarınızı yenileyin.

Evlenecekler Sevindi

Haber için sadece bir parça, iki parça eşya alacak olanlardan ziyade, evini baştan aşağıya yenilemek isteyenler ve en çokta yeni ev döşeyecek olan evlenecek çiftler sevindi.Kaba bir hesaplama ile 30 bin TL’lik bir harcama için ortalama %7 oranında bir indirim 2 bin 100 TL’ye tekabül etmektedirki, bu rakamda bir çok vatandaşın bir aylık kazancı anlamına gelmektedir.

Salon Takımı
Salon Takımı

Ev Kurmak Kaça Mal Olur 2017

Ev kurma maliyetinde en çok gider olarak ayırmanız gereken eşyalardan en ufak eşyalara kadar ortalama bir maliyet çıkararak 2017 yılı için ev kurmak isteyenlere bir fikir vermeye çalışacağız.

2017 yılında dövizdeki hareketlenmeler maalesef ki yeni ev kuracak çiftlere yaramayacak, zira bir çok ürüne olduğu gibi ev kurmak için gerekli eşyalara da fazlasıyla zam geldi 🙁

Ortalama olarak 2+1 olan evi kurmak için gerekli eşya ve fiyatlarında bazı firmalar paketler yapmakta ve bunları 9-10 bin TL civarında vermekte. Beyaz eşya, mutfak eşyası, oturma grubu bu paketler içerisinde yer almaktadır. Eğer kısa süreli yani 3-4 yıllık bir süreç kullanayım bana yeter derseniz bu paketler oldukça mantıklıdır. Daha uzun ömürlü sağlam ürünler tercih etmek isteyenler için ise buyrun detaylı fiyatları inceleyelim:

Salon Takımı

Salon Takımı

Bir ev kurmak denildiğine akla ilk gelen oturma grupları olmakta. Son zamlarla birlikte koltuk takımlarının fiyatlarını ortalama 4 bin TL olarak alırsak evdeki hesap çarşıda şaşmaz.

Yatak Odası Takımı

Ev kurmak isteyen çiftleri en fazla maddi olarak zorlayan diğer bir grup ise yatak odası olmakta. Yatak, baza, başlık, komodin, gardrop …. paket olarak 6 bin TL ayırmanızda yarar olacaktır.

Yatak Odası

 

Yemek Odası Takımı

İlk etapta 4 kişilik bir şey düşünülür yeni çiftler arasında ama sizlere tavsiyemiz 8 kişili veya 6 kişilik olan açılır özellikleri ile 12 kişiye kadar çıkan bir takım tercihinde bulunmanız olacaktır. Yemek odası için ortalama 5 bin TL bütçe ayırmanız buna ek olarak tabak, çatal, tencere vb. 84 parçalık mutfak seti için 2 bin 500 TL ayırmanız yararlı olacaktır.

Beyaz Eşya

Ayrı ayrı almak yerine birlikte almanız ve kredi kartına vade farksız taksit yaptırmanız sizler için daha iyi bir tercih olacaktır.

Çamaşır makinesi 1500TL

Bulaşık makinesi 1500 TL

Buzdolabı 2250 TL

Ocaklı fırın+ aspiratör+davlunbaz üçlü set 1750 TL

olarak hesaplanabilir. Ayrıca bir TV ve TV ünitesi için ortalama 2250 TL ayırmanız daha sonra sürpriz masraflarla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirecektir.

Beyaz Eşya

Halılar

2+1 daire ele aldığımıza göre koridora bir yolluk, mutfak ve odalara halı tercihlerinde bulunursak, 2 tane daha fazla halı göz önüne alırsak, bir yolluk 5 halı olarak 2 bin TL ayırmanız uygun olacaktır.

Perdeler

Stor, zebra, klasik… günümüzde neredeyse aynı fiyatlar tuttuğundan 2+1 daire için ortalama olarak  bin 500 TL’ye alınabileceği gibi özel dikim ile perde isteyenler maliyeti iki hatta 3 kat daha fazla düşünmelidirler.

Maalesef doğru bir sözümüz vardır uymadı gitti bir türlü çarşıya evdeki hesap… Bunun için kız çeyizinde olması gerekip olmayabilecek ütü, askılık, kova vb. ıvır zıvır toplamları içinde bin TL gözden çıkarmanızda fayda olacak.

Tavsiyemiz şu yönde olacaktır alacağınız ürünlere vade farksız taksit seçeneği varsa bu şekilde almak, peşin alımlarda ise en iyi pazarlıkla en kaliteli ürünü en uygun fiyata almak olacaktır. Buna göre 20 bin TL peşin ile 20 bin TL’lik ise taksitli alış verişlerle 40 bin TL’ye yakın bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

En Ucuz Beyaz Eşya Çeyiz Paketi Fiyatları 2016

Hem tatlı bir heyecan, hem de masraflar derken evliliksureci sizler için biraz stresli geçebilir. Peki en ucuza en iyi şekilde beyaz eşya çeyiz paket fiyatlarını nasıl tedarik edebilirsiniz. İşte markalar ve kampanyalar:beko

Beko 3 bin 199 TL’lik fiyatı ile yeni ev kuracakların veya ev yenilemek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başarıyor. Ürün detaylarını kendinize göre belirledikçe değişkenlik gösterecek beyaz eşya paket fiyatı 3 bin 199 TL. Kampanya kapsamında yer alanlar ise No-frost çift kapılı buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi. Seçim yaptığınız ürünlerin özellikleri arttıkça fiyatta ona göre düzenlenebilmektedir.

Şuan için piyasada fiyat olarak yaptığı bu kampanya ile en uygun markalardan biri olmayı başaran Beko kampanyası için sizlerle paylaştığımız resmi telefondan veya firmanın resmi sayfasından bilgi alabilirsiniz.

Beyaz Eşya
Beyaz Eşya

BOSCH

Önceki yazılarımızı okuyan takipçilerimizin çok iyi bildiği gibi beyaz eşya denildiğinde ilk tavsiyemiz BOSCH olmaktadır. Fiyat aralığı olarak ortalama değerlerde olan buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinesini 5 bin TL civarında alabilirsiniz. Uzun vadeli düşünenler için iyi bir tercih olacaktır.

Siemens ve Profilo

Beyaz eşya çeyiz paket fiyatları için siemens ve Profilo markalarınıda gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz, ortalama 3’lü paket fiyatları 4 bin TL civarındadır.

Not: Herhangi bir kuruluşla ticari bir hukukumuz bulunmamakta, yazılanlar sadece tavsiye niteliğindedir, verdiğimiz markalar dışında da mutlaka çok kaliteli ve güzel markalar bulunabilir.

Ev Döşeme Kaç Paraya Mal Olur 2016

Ev döşeme kaç paraya mal olur 2016 için 2+1 bir daire için ortalama kalitede olan ürünleri ele alarak bir örnek daire sunacağız. Normalde her şey dahil bazı düğün paketleri 7-8 bin TL ile satışa sunulmakta olup, eğer dar bütçeye sahipseniz bunlardan faydalanmanız mantıklı olup daha uzun süreli ve ortalama bir kalite için düşünenler için ise mutlaka yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

İstanbul’da yaşayanlar için Modoko (İmes’e çok yakın) gezmeniz halinde sizlere faydalı olacak ürünleri sunmaktadır. Genel olarak büyük eşyalardan başlayarak en ince ayrıntılara bir göz atalım.

Salon Takımı

Salon Takımı

Ortalama büyüklükte olan bir salon için seçim yapacağınız bir oturma grubu için 3 bin TL ve üzeri bir bütçe ayırmanızda fayda vardır.

Yatak Odası Takımı

Yatak odası takımı için ortalama olarak 5 bin TL ve üzeri bir bütçeyi ayırmanızda fayda bulunmaktadır.

Yatak Odası

Yemek Odası Takımı

Özellikle 6 veya 8 kişilik olup 12 kişiliğe kadar büyütülebilir bir yemek masasını almanızda ilerleyen zamanlar ve özel davetleriniz için mantıklı bir karar olacaktır. Ortalama olarak en az 4 bin TL bir bütçe değer ve üzerini ayırmanızda fayda olacaktır.

(Genelde kız çeyizinde yer alır ama belirtelim komple tabak, çatal vb. set için 2 bin TL için ayırmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. )

Beyaz Eşya

Paket halinde almanızda fayda vardır. Çamaşır makinesi (1500TL), bulaşık makinesi (1500 TL), buzdolabı (2250 TL), ocaklı fırın+ aspiratör (1500 TL)  genelde ise 6 bin TL ve üzeri bir bütçe uygun olacaktır. TV ünitesi ve TV olarak bunu entegre edecek olursak 2 bin TL ve üzerini ayırmanızı tavsiye ederiz.

Beyaz Eşya

Halılar

2+1 daire için ortalama olarak en az 3 halı (2 tane ek olarak toplamda 5 halı dersek) 250 TL civarında olup ortalama bin 250- 1 bin 500 TL arasında olacaktır.

Perdeler

Ortalama bin TL’ye mal edilebilir perdeler temin edilebileceği gibi özel dikim ile 3 bin TL ve üzeri bir bütçe ile şık perdelere ulaşabilirsiniz.

Yazımızı toparlarken kız çeyizinde bulunması gereken çeyizlik içerisinde  (ütü, ütü masası, mikser, askılık, kova…) tek başına küçük ama bir araya geldiğinde 2-3 bin TL’yi bulacak bir bütçeyi ihmal etmeyiniz.

Üsteki rakamları toparladığımızda karşımıza 30 bin TL civarı bir rakam çıkmakta. Burdan şu sonucu çıkaracak olursak ortalama 25-35 bin TL arası bir masrafı gözden çıkarmanızda fayda olacaktır.

Düğün Paket Fiyatları 2016

2016 Düğün Paket Fiyatları
2016 Düğün Paket Fiyatları

Evlilik sürecinde en önemli noktalardan birisi düğün paket tercihi. Hem güzel tasarımları arayan hem kalite aynı zamanda ekonomik fiyatlar isteyen gençler için bazı püf noktaları sizlerle paylaşacağız. Düğün paket fiyatları 2016, geçen yıla göre yaklaşık olarak %10 civarı zamlanmış durumda. 3 büyük takım olarak oturma grubu, yatak odası takımı ve mutfak takımı fiyatları 6 bin 900 TL’den başlangıç fiyatı göstermekte olup, 12 bin TL ve üzerine çıkış yapan fiyatları seyrediyor. Bazı firmalar ve fiyatlarına bakacak olursak:

Bellona Oturma Grupları 2016
Bellona Oturma Grupları 2016

Düğün paketi fiyatları 2016 ilk olarak yer vereceğimiz marka Bellona, hem kalitesi hem tasarımları ile ülkemizde göz kamaştıran bir güzellikte olan Bellona seçim yapacağınız modellere göre değişkenlik göstermekle birlikte ortalama olarak oturma grupları 2-3 bin TL, mutfak takımları da 2-3 bin TL olurken yatak odası takımları 3-4 bin TL civarı olmakta ortalama olarak ise 8-10 bin TL’den başlayarak üste doğru çıkan bir fiyata sahip.

Düğün paketi tercihinizde bir diğer marka olarak İder ele alınabilir. Ortalama olarak 7-8 Bin TL başlangıç fiyatı ile 3 takımı alabilirken seçim yaptığınız modellere göre değişkenlik göstermektedir.

İder Mobilya Oturma Grupları
İder Mobilya Oturma Grupları

Sadece büyük güzel markalar değil, birbirinden güzel aklınızda olan tasarımları marangozlara tasarlatabilirsiniz. Özellikle İstanbul, Bursa vb. yerlerde olanlar için işin merkezleri olan İmes, Keyap Çarşı, Modoko, Bursa İnegöl mutlaka incelemeniz gereken tasarımlara sahip.

Birbirinden farklı tasarımlar ve düğün paket tercihleriniz için aklınızda ki modellerin resmedilmiş hallerinide sizlerle paylaşmaya çalıştık. Eğer bütçeniz çok fazla değilse üretici firmalara gitmenizi tavsiye ederiz. Fakat büyük firmaların sizlere sunduğu taksitli satışlar oldukça makbul olacaktır.

Düğün Paket Fiyatları
Düğün Paket Fiyatları