Kategori arşivi: Hamilelik

Planlı ve sağlıklı bir hamilelik dönemi için yapılması gereken önemli noktaları bulabileceksiniz

En Güzel Hamile Abiye Modelleri

Kuşak Detaylı Çok Şık Pileli Hamile Abiye Modeli
Kuşak Detaylı Çok Şık Pileli Hamile Abiye Modeli

Bayanların en çok heyecan ve sabırla bekledikleri günler hamilelik günleridir. Hem tatlı bir heyecan hem de merak içinde bebeklerini kucaklarına almayı hayal ettikleri günlerdir. Bu günlerde yapılacak olan önemli davetler olabilir. İşte hamile bayanlar bu davetlerde de çok şık abiyeler giyebilirler.

Hamile bayanlar için birbirinden güzel uzun veya kısa abiye modelleri bulmak hiç zor değil. Normal abiyeler de olduğu gibi hamillik abiyelerin de çok şık detaylar yer alabilmektedir. Mesela uzun pile detaylı abiye modelleri ya da tül detaylı kısa abiye modellerini rahatlıkla tercih edebilirler. Uzun straplez pile detaylı abiyeler de ayrıca dantel ve kuşak detayları da çok hoş durmaktadır. Yada kemer bölümü taşlarla süslü veya askılı abiyeler de askı kısımları taş işlemeli olan hamile abiyeleri de hamile bayanların tercihleri arasında mutlaka olmalıdır.

Hayatınız belkide en özel ve en güzel günleri hamilelik günleridir. Bebeğinize kavuşacağınız gün sizin en tarif edilmez mutlu gününüz olacaktır. Hamilelik döneminize denk gelen özel bir günü en şık şekilde geçirmek için sizlerle aşağıda abiye modellerini paylaştık. Fikir edinmeniz açısından görselleri incelemenizi tavsiye ederiz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir

hamilelik belirtileri nelerdir
hamilelik belirtileri nelerdir

Bütün evli çiftlerin bir müddet sonra hayalidir bebek sahibi olmak. Hamilelik haberini almak sabırsızla beklenir. Hamilelik ile ilgili belirtiler olduğunda ve hamile olunduğu öğrenildiğinde ise anlatılmaz bir duygu ve mutluluk yaşanır.

Hamilelik belirtileri her kadında farklı olabilmektedir. Bazı bayanlar adet öncesi yaşananları hamilelik belirtileri ile karıştırabilirler. Ya da bazı bayanlar hamilelik belirtilerinin hiç birini yaşamayabilir. Hamilelik belirtilerini sizlerle paylaşacak olursak ;

Kendinizi çok yorgun hissedebilir ve gün içinde çok fazla uykunuz gelebilir.

Hormonlarda olan değişiklikler nedeniyle mide bulantısı ve kusma olabilir. Genelde sabah bulantıları olarak yaşanır. Fakat günün herhangi bir saatinde de yaşayabilirsiniz.

İştahınızda bir artış söz konusu olabilir. Gün içinde açlık hissi çok fazla olabilir ve sürekli yeme isteğiniz söz konusu olacaktır.

Bazende iştahın tam tersi yiyeceklerden tiksinmede olabilir.

Daha fazla idrara çıkma olacaktır. Gün içinde de olacaktır fakat özellikle gece uykunuz idrar sıkışmasından dolayı çok sık bölünebilir.

Ani hareketlerde baş dönmesi yaşanabilir.

Muhtemelen ruh halinizde değişiklikle olacaktır. Ani sinirlenmeler ve ya ani duygusallaşma söz konusu olabilir.

Tabi ki hamilelik belirtisinin en etkilisi adet gecikmesidir. Bazen ise lekelenme görülür buna da implantasyon yani yerleşme kanaması denir.

Bu durumlar herhangi birini ve ya bir kaçını yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda gebelik testi yaptırmanız iyi olacaktır. Kesin sonuç için ise kanda gebelik testi yaptırmanız en uygunudur.

hamilelik nasil anlasilir
hamilelik nasil anlasilir

Gebelik Öncesi Yapılacak Olan Testler Nelerdir

hamilelik-oncesi-yapilmasi-gereken-testler
hamilelik-oncesi-yapilmasi-gereken-testler

Bütün çiftlerin hayalidir mutlu bir evlilik ve bir bebek sahibi olmak.  Mutlu bir yuvayı daha da güçlü ve daha da bağlı bir hale  getirir . Evin neşesine neşe huzuruna huzur katar.

Bazen gebeliğin haberini  hiç beklenmedik bir zamanda alınır. Bazen ise planlı bir şekilde istenen bir gebelik söz konusudur. Gebelik öncesi yapılması gereken bazı testler vardır. Bununla ilgili neler yapılmalıdır ? sizlerle bunu paylaşacak olursak ;

İlk öncelikle güveneceğiniz bir doktor ile görüşmelisiniz.

Güveneceğiniz bir doktor hamileliğiniz boyunca içinizin daha rahat etmesi için oldukça önemlidir. Doktorunuz öncelikle sizi muayene edecek yaptırmanız gereken testleri sizden isteyecektir Aç karnına yapılacak olan bu testler ;

 • Kan Grubu Testi  ; kan grubu testi hem sizden hemde eşinizden istenir.
 • Detaylı Jinekolojik Muayene
 • Kan Basıncı  – Tansiyon Testi
 • Tam Kan – Hemogram Testi
 • Tiroid – Guart Testi  ( TSH )
 • Genital Ultrasonografi
 • Tam İdrar Testi
 • Pap Smear Testi
 • Hepatit B – Sarılık Testi

Yukarıda ki testlere ek olarak doktorunuz gerekli gördüğü taktirde sizden farklı tahliller de isteyebilir. Muhakkak doktorunuzu dinleyiniz ve istediği gerekli gördüğü bütün testleri de yaptırınız. Şunu unutmayalım içinizin rahat etmesi ve kafanızda her hangi bir soru kalmaması için çekinmeden doktorunuza soru sormalısınız.

Hamile Kalmaya Yardımcı Besinler Nelerdir

hamile-kalmaya-yardimci-besinlir
hamile-kalmaya-yardimci-besinlir

Bir bayanın en çok istediği şey anneliktir. Annelik müthiş bir duygudur. Hamile olup bebeğinizi kucağınıza almayı hayal eder hatta anne dediğini bile düşlersiniz.

Hamile kalmadan önce hamile kalmanıza yardımcı olabilecek bir çok  sağlıklı yiyecek vardır ve bunları  tercih etmelisiniz. Bu besinler nelerdir ?

 1. Süt içmelisiniz ;  Uzmanlar sütün yumurtlama fonksiyonlarını arttırmaya yardımcı olduğunu belirtiyor. Bundan dolayı bol miktarda süt ve süt ürünlerini tüketmelisiniz.
 2. Balık Yemelisiniz ; Haftada iki porsiyon balık yemelisiniz. Balık vitamin kaynağıdır.  ( Uskumru, somon, sardalya, hamsi, alabalık gibi yağlı balıklar tercih edebilirsiniz. )
 3. Bol Meyve Yemelisiniz ; Meyve yumurta ve sperm kalitesini artırır. Bayanlar gün içinde en az 3 porsiyon meyve tüketmelisiniz . (portakal, limon, mandalina, greyfurt , armut ,  gibi meyveler tüketebilirsiniz. )
 4. Bol Sebze Tüketilmelisiniz ;Günde 2 porsiyon tüketmenizde fayda vardır. Bunlar ; Karnıbahar , lahana , brokoli , havuç , kereviz gibi sağlıklı sebzeler tercih etmelisiniz.
 5. Protein ağırlıklı beslenmelisiniz ; Et, baklagiller, fasulye, yumurta ve kümes hayvanları protein kaynaklı besinlerdir. Bunları mutlaka tüketmelisiniz.
 6. Lif içeren yiyecekler ; Tam buğday, yulaf ezmesi, mısır unu, tam tahıllı mısır, kahverengi pirinç, yulaf bol lif içerir.

Yukarıda bahsettiğimiz besinler ve bunun gibi sağlıklı yiyecekler tercih etmeli ve sağlıksız bütün yiyeceklerden uzek durmalıyız. Sağlıklı bir gebelik sağlıklı bir beslenme ile tamamlanır. Her zaman sağlıklı besinler tüketilmelidir. Fakat gebelik düşünüyorsanız buna daha da dikkat etmenizde yarar var.

hamilelige-yardimci-olan-en-saglikli-yiyecekler
hamilelige-yardimci-olan-en-saglikli-yiyecekler

Hamile Kalmak İsteyenlerin Yemesi Gerekenler

Hamillelik

Genel olarak bu yazımızda hamile kalma ihtimalini arttırıcı besinlerden ve beslenme özelliklerinden söz edeceğiz.

B6 vitamini

Yumarta ve sperm kalitesini arttırmakta olup, muz yenilmesi durumunda bolca alınabilecek vitamindir.

Folik Asit

Ek olarak alınabileceği  gibi, yeşil sebzelerde özellikle kuşkonmaz bitkisinde bolca vardır. Folik asit hamilelik öncesinden, hamilelikte dahi kullanılması gereken, bebeklerde sinir gelişimine yardımcı olan folik asit tüketimi oldukça önemlidir.

Yumurta

Özellikle köy yumurtası , organik gıdalarla beslenen tavuk yumjurtaları, döllenme ihtimalini arttırıcı özelliktedir.

Somon

Yumurta ve spermi koruyucu özellikte olan Somon balığı tüketmeye özen gösteriniz.

Badem, Ceviz, Fındık…

Özellikle badem tüketimi antioksidan olma özelliğinden dolayı oldukça önemlidir.

Çinko

Doktor kontrolü ile birlikte reçetelendirilebilir olup, özellikle bezelyede bol miktarda bulunmaktadır.

Yenilmesi gerekn yiyecekleri kısaca özetleyecek olursak:

Kereviz, Soya, Roka , Havuç, Soğan, Sarımsak, Mercimek… şeklinde bir liste sunabiliriz. Her insanın bünyesi farklılık gösterir, en doğru olanı hamile kalmak isteyenlerin bir uzman kontrolünde buna hazırlanmasıdır.

Hamilelikte 1. Hafta

Hamilelikte ilk hafta
Hamilelikte ilk hafta

40 haftalık (9 ay 10 gün) heyecanlı bekleyişin en acemi ve heyecanı en yüksek olan döneminde neler yapmalısınız? Öncelikli olarak doktorunuz size HCG testlerini uygulamış olmalı ve herhangi bir dış gebelik vb. aksi durumu saptamış olmalı. 1 hafta içerisinde bebek kesesi oluşacak olup, bebek buraya yerleşince, doktor alttan kontrollerde bulunacaktır.

İlk hamilelik daima daha dikkat gerektirir

Gebeliğinizin ilk haftasında mutlaka ağır işler bir yana iş dahi yapmasanız daha iydir. Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Sağlıklı beslenmeye ek olarak folik asit kullanımına mutlaka başlamalısınız. Her ne kadar 3. aydan sonra günlük süt vb. kullanımı önerilsede, bir alerjiniz yoksa günlük taze süt tüketimi, taze sebze meyve tüketimine dikkat etmelisiniz. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayınız.

Hafif egzersizler

Vücudunuzu hafif egzersizlere ve doktor tavsiyesine uygun hareketlere yönelmenizde fayda vardır. Fakat ağır işlerden ve ani hareketlerden mutlaka uzak durmalısınız.

İlk Hafta Renkli Kanamalar

İlk hafta değişik kahverengi gibi sıvı, kanamalr gelebilir. Bunlar belirli bir ölçüye kadar normal olmasına rağmen, mutlaka uzman doktorunuza durumu bildirerek gerekli önlemleri alınız. Bu hafta içerisinde size hormon hapları verilebilir.