Kategori arşivi: Püf Noktalar

Söz ve Nişan Arasındaki Fark

Nişan alyans modelleri
Nişan alyans modelleri

Söz ve nişan arasındaki farkı herkesin anlaması açısından bir kaç farklı şekilde izah etmeye çalışacağız, faydalı olması dileğiyle.

Nişan Daha Resmidir

İlk olarak iki genç kendi arasında dahi söz takıp, birbiri ile sözlenebiliyor. Örneğin bir çok gençten kendi aramızda söz yüzüğü taktık cümlesini bu yüzden duyarsınız. Nişan ise bunun daha geniş katılımı ile yapılan en  azından aile fertlerinin katılımı ile resmi düzeye dökülen boyuttur.

Önce Söz Sonra Nişan

Aile büyükleri kız isteme ardından söz yüzüklerini takabilirler. Sonrasında daha geniş katılımla nişan gerçekleştirilebilinir. Nişan yüzükleri söz yüzüklerine oranla bir nevi daha ihtişamlı olur. Nişan yüzükleri ve söz yüzükleri sağ yüzük parmağında olurken, evlendiğinizde bu yüzük sol yüzük parmağına takılmaya başlanılır.

En iddialı nişan alynas modelleri
En iddialı nişan alynas modelleri

Günümüzde ise isteme ve nişan aynı anda gerçekleştiğinden, bir çok kişi sözlenme safhasını kendi arasında gerçekleştirerek yollarına devam ederler.

Kısaca bir özet geçecek olursak, söz iki gencin birbirine geleceğe dair bir nevi güven göstergesi olarak yüzük takması olayı. Geleneklerimizde ise (büyük bir bölgede en azından) isteme sonrası işin bir adının konulması. Sonrasında daha geniş katılımla nişan yapılması şekilde anlatılabilinir. Konu ile ilgili yorumlarınızı gönderdiğiniz takdirde bunlara da yer verilecektir. Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Tarlatan Nasıl Saklanır

Tarlatan belirli kıyafetlere kabarıklık sağlanması için kullanılan bir aksesuar olarak tarif edilebilir.

Bir çok önemli gece için tercih edilen, elbise, abiye, gelinlik gibi kıyafetler için tarlatan tercihi oldukça ihtişamlı bir görsellik sunmaktadır. Tarlatanın sağladığı bu avantajı kullanmak için bunların en iyi şekilde muhafaza edilmesi gereklidir. Peki tarlatanları saklamak için dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Tarlatan Oval Olarak Saklanırsa En İyisi

En ideal tarlatan saklama yöntemi tarlatanın ovalliğini yitirmemesi için yüksek bir yerde asılı olarak kalabilir. Bunun dışından oval şekilde olacak şekilde gardroplarda, bazalarla gönül rahatlığı ile saklanabilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken önemli bir şeyse tarlatanın esnekliğini göz önünde bulundurmayıp ekstra eğip bükmelerle bunlara zarar vermeniz. Bu yüzden son dakika kötü bir durumla karşılaşılmasını göz önünde bulundurara yedek bir tarlatan bulundurmayı ihmal etmemeniz olacaktır.

Tarlatan Karmaşası

Tarlatan denildiğinde ilk akla gelen gelinliklerin kabarık durmasını sağlayan sert yapılı kumaşlar akla gelir. Bir çok yerde bu tarlatanlar kumaş sarılı bir şekilde karşınıza çıkar. Bu noktada Fatih’de gelinlikçilerde, Tahtakale de gelinlikçilerde veya şansınız varsa gelinlik aldığınız yerlerde ekstra tarlatan isteyebilirsiniz. Bu noktada gelinlikçinize bu konuyu açarak her ihtimale karşı fazladan bir tarlatan tercihinde bulunmanızı tavsiye ederiz.

 

Gelinlik Düğün Gününe Kadar Nasıl Muhafaza Edilir?

Gelinlik Nasıl Muhafaza Edilir
Gelinlik Nasıl Muhafaza Edilir

Böyle bir başlık açıp sizlerle paylaşmamızın nedeni, düğün gününe kadar gelinliğinizi gelinlikçiniz de emanet bırakamayacağınız durumlarda nasıl saklamalısınız ve/veya son gün dahi eve gelen gelinliğinizi giyineceğiniz zamana kadar nasıl muhafaza etmelisiniz?

Yüksek Bir Yere Asmalısınız

Çevrenizdeki kişiler çok farklı fikirler sunabilir, geniş dolaplardan, baza içlerine koymaya kadar… Ancak sizlere en risksiz ve bizce en mantıklı olan seçeneği sunuyoruz. Evinizde fotoğraf vb. şeyler astığınız bir çivi vb. yüksekte bir materyal mutlaka mevcuttur. Sizlere tavsiyemiz gelinliğinizi aldığınız saklama kabından çıkartmadan, çıkarttıysanız ise üzerini bir örtü ve/veya büyükçe bir poşet ile kapatarak yüksekteki çiviye asmanız olacaktır. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise gelinliğinizin etek kısmının yere değmemesi. Bu şekilde azda olsa deforme olabileceği için gelinliğinizi yere değmeyecek şekilde yüksek bir yerde askılı bırakmanız, düğün anına gelinceye kadar sizlerin gelinliğini en iyi şekilde saklamanızı sağlayacaktır.

Tarlatan İçin Ayrı bir Başlık…

Gelinliğinizin tarlatanı için ise ayrı bir başlık açmalıyız. Tarlatanların gelinliklerle muhafaza edilmesi oldukça önemlidir. Sizlere tavsiyemiz yedek bir tarlatan almayı unutmamanız olacak peki tarlatan saklanmasında ki püf noktalar nelerdir? Buyrun bir diğer yazımızda hep beraber bunun cevabına bakalım…

Düğünde Kaç Gram Bilezik Takılır

Düğünde takılacak bileziği iki şekilde ele alacağız.

1- Söz kesimi sırasında kız tarafını talep ettiği gramda ve sayıda olmak üzere bilezikler,

2- Düğünde akrabaya arkadaşa takılacak bilezikler.

Takılacak Bilezik En Az Kaç Gram Olmalıdır

İlk kısmı açıklayacak olursak ortalama 10 gramla 30 grama kadar bilezik ağırlıkları değişmekle birlikte herhangi bir standart ağırlık belirlenmediyse damat tarafının maddi gücüne göre bu gram değişkenlik gösterir. Ama en azından 12 gram ve üstü bilezik almak çok daha iyi olacaktır. Tabi ki ilk bakışta 12 gram biraz az gibi gözükse de, bir tane bilezik alınmayacağından, örneğin 8 bilezikten hesaplandığında ortaya hiç azımsanmayacak bir sayı çıkacaktır. (Özellikle burma bilezikler ortalama 17-18 gram ve üstü olmaktadır.)

İkinci olarak akrabaya veya arkadaşlara alınacak bilezik kaç gram olmalıdır sorusunun cevabı ise, burma bilezik takmak yeni evleneceklere katkı anlamında çok daha iyi olacaktır. Buda ortalama 15 gram ve sütüne tekabül eder ancak maddi güç yeterli gelmiyorsa 10 gram civarı 22 ayar olmak şartı ile bilezikler mevcuttur.

Özetlemek gerekirse bilezik almak isteyenlere tavsiyemiz yeni evleneceklere katkı sağlayacak, yani bozdurulduğunda yen, evli çiftin bir ihtiyacını giderecek 22 ayar en az 10 gram bilezik alınması yönündedir, tabi ki maddi şartlar el verdiğince bu daha fazlası olduğunda yeni çiftler için çok daha fazla güzel olacaktır.

Sevgililer Gününde Eşime Ne Alabilirim

Bayramda erkeğe hediyeSevgililer günü sadece genç sevgilileri ifade etmez. Hatta bu konuda ki görüşlerimizi geçmiş yıllarda yazılarımızda dile getirmiştik .Sadece bir güne sığdırılamayacak kadar güzel ve özel bir duyguyu, genel olarak yapanlar arasında sevdiğimizin kötü etkilenmemi adına abartıya kaçmadan yapmaktan bir zarar gelmez. Peki evli çifler yani evlenmiş sevgililer ne tür hediyeler tercih etmeli?

Karıma Ne Alabilirim?

Burada çiçekler, takılar, kıyafetler, telefonlar, işlemeli resimli elbiseler, baskılı bardaklar, halıya cama isim yazdırmalar… gibi bir çok şey sayılabilir. Ama bunlara ek olarak eşinizin ev içerisinde eksikliğini duyduğunu bildiğiniz bir hediye çok daha güzel olacaktır. Örneğin yeni bir mutfak takımı, oturma grubu vb… Eşinizin ihtiyacı olduğunu düşündüğünüz bir tercihte bulunmanızı tavsiye ederiz.

Üste saydığımız hediye örnekleri biraz pahalı olabilir, bunun için pahalıya kaçmadan bütçenizi zorlamadan, tek bir çiçek ve güzel bir sözle sevdiğinizin bu günde ve her günde hatırlandığını belirtmeniz ve bunu ona hissettirmeniz oldukça güzel olacaktır.

Kocama Ne Alabilirim?

Bayanların işi bu noktada daha kolaydır. Zira bir çok erkek gibi sizinde kocanız büyük ihtimal kıyafet alma vb. durumlardan hoşlanmıyordur. Bunun için şık bir kazak, gömlek… yani kısacası bir kıyafet seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra bir cep telefonu, saat vb. bir hediyede oldukça hoş duracaktır. Tavsiyemiz sizlerin hoşuna gidecek olan bardakta veya halıda başka bir eşyada isimlerinizin veya resimlerinizin baskısını tavsiye etmeyiz. Zira bunu kocalar, eşleri için hazırlasalar çok daha hoş olacaktır.

Evde Düğün Saçı Nasıl Yapılır

En Pratiği Topuz Saç Modelleri Aslında…

Bir kaç toka, saç bandı, spreylerle en görkemli saç modellerini sadece dakikalar içerisinde yapabileceğinizi söylersek…

Düğün Saç Modelleri
Düğün Saç Modelleri

Görselde oldukça hoş duran bu topuz modeli düğünlerde rahatlıkla yapabileceğiniz pratik olduğu kadar çok şık bir tasarım olarak karşımızda. Numaraları adım adım sizlerle paylaşacak olursak,

 • Saç bandını kafamıza yerleştirdikten sonra saçlarımızı iki omuzumuzdan aşağı bir kısmınıda omuzlarımızda olacak şekilde üç kısma ayıracağız.
 • Sırtımıza ayırdığımız kısmı kıvırarak saç bandının içerisine yerleştireceğiz ve orada bir ince tel toka ile tutturacağız. (görsel 4)
 • Yanlardaki kalan saç kısımlarınıda aynı şekilde kıvırarak saç bandına tutturduğumuz topuzun üzerinde geçirerek sabitleştireceğiz.
 • Burada önemli olan zevkinize göre ön tarafta bir kaç tutam saç bırakmanız olacaktır. Bu saçlarınızın ön kısımdan da oldukça hoş gözükmesini sağlayacaktır.
Düğün için pratik evde yapılacak saç tasarımları
Düğün için pratik evde yapılacak saç tasarımları

Görmüş olduğunuz muhteşem bir düğün topuzudur. Ve yapılışı oldukça basittir.

 • İlk olarak saçınızı ilk görselde ki gibi arkadan öne toplayınız,
 • Saçınızın ortadan biraz daha geride kalacak şekilde örünüz,
 • Ördüğünüz bu saçı ise tepe kısmında kalan saçınıza dolayarak topuz yapınız,
 • Örgü saçınızın ön kısmını açarak alnınızın üzerine gelecek saçlarla ön taraftan da hoş bir görüntü yakalayacağınızı unutmayınız.
Kendi Kendinize Yapabileceğiniz Pratik Saç Modelleri
Kendi Kendinize Yapabileceğiniz Pratik Saç Modelleri

Bu tarz bir tasarım hoşunuza gittiyse işiniz aslında çok kolay.

 • Öncelikli olarak saçınızın kahkülü için saçlarınızn ön kısmını istediğiniz yöne doğru bırakınız,
 • Arkadan saçlarınızı toplayınız ve toka yardımı ile bağlayınız,
 • Bağlı olan kısmın ön tarafını bağlı olan kısmın arka tarafının içerisinde geçiriniz (görsel 4),
 • 5. resimde gördüğünüz gibi ön kısmı elinizle düzeltiniz ve toka ile tutturunuz,
 • Bol spreyle saçınızı sabitleyiniz.
En Pratik Saç Modelleri
En Pratik Saç Modelleri
 • Saçlarınızı ikiye ayırınız,
 • Görsel 2 deki gibi saçlarınızı bağlayınız,
 • İkiye ayırdığınız saçınızın bir bölümünü bu bağ üzerinde bir gül gibi sarınız ve toka ile tutturunuz,
 • İkinci kısım saçınızı da aynı şekilde sararak tel toka ile tutturunuz,
 • Saçlarınızın ön kısmında daha hoş gözükmesi için ön tarafta bir tutam saç bırakmanız oldukça güzel olacaktır.

Birbirinden pratik saç tasarımlarını sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…