Düğün Adetleri, Çeyiz Sandığının Üstüne Oturmak

Düğmeli Deri Detaylı Çok Kullanışlı Çeyiz Sandığı Modeli
Düğmeli Deri Detaylı Çok Kullanışlı Çeyiz Sandığı Modeli

Adetlerimizin içerisinde yer alan bir çok bölgede uygulanmaya devam eden çeyiz sandığına oturma adeti nedir, nasıl yapılır, ne zaman yapılır gibi soruların cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Çeyiz sandığının üzerine varsa gelinin küçük erkek kardeşi, yoksa yakın akrabaların çocuğu oturtulur. Burada yer alan ironi ise bu küçük çocuğu kaldırmak için çocuğa harçlık vermektir. Damat beyler gelin hanımı, gelin arabasına indirmek için geldiklerinde çeyiz sandığını da alırlar. Bu sandığı almak için ise üzerinde oturan kişiye harçlık vererek kaldırmaları gereklidir.

Kaç Para Verilmelidir?

Bu rakamın belli bir ölçüsü yoktur, kimi 5 TL verir kimi ise 200 TL verir. Bu tamamen sizlere kalmış bir durumdur. Kendi bütçeniz dahilinde çocuğunda gönlünün hoş olması için 50 TL gibi bir harçlık vermeniz oldukça uygun olacaktır. Burada şunuda belirtelim eğer gelin tarafı laf söz etmeyi seviyorsa 50 TL’yi beğenmeyebilir. Bunun için daha cömert davranarak işinizi garantiye almanızda yarar olacaktır.

Çeyiz sandığının üzerine oturan kişinin bahşişi verildikten sonra damadın zorlukları bitmez, daha kapı tutulur, arabanın yolu kesilir… Bu adetlerin detayları için diğer yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Hepinize bu güzel yolda bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Oldukça Güzel Ceviz Oymalı Çeyiz Sandığı Modelleri
Oldukça Güzel Ceviz Oymalı Çeyiz Sandığı Modelleri

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir