Düğün Adetleri, Testi Kırma Nedir, Neden Yapılır

Testi Kırma Adeti
Testi Kırma Adeti

Anadolumuzun gelenek haline gelmiş adetlerinin başında gelir, Trakyadan, Doğu’ya yurdumuzun her bölgesinde var olan bir adetin anlamını ve nasıl yapıldığını sizlerle paylaşacağız.

Testinin İçinde Ne Vardır

Yöreye göre değişmekle birlikte genellikle şeker, bozuk para, buğday vb. şeyler vardır. bolluk, berekek ve ağız tatlılığı ile bir ömür geçmesini sembolize eder. Güzel bir şekilde süslenmiş olan testi içerisinde saydığımız şeylere ek olarak çok farklı ilavelerde bazı yörelerde yapılabilir, örneğin bulgur gibi…

Testi Kırma Nerede ve Ne Zaman Olur

Testi Kırma düğünün hemen sonrası  ilk olarak ya kayınvalidenin evine giderken yada kendi evinize giderken kapı önünde olur. Genellikle gelin testi kırma olayını yapar fakat çok nadir yörelerde kayınvalidede bu olayı gerçekleştirir. Hatta bazı bölgelerimizde gelinin gözü korksun diye kayınvalide barda, tabak vb. şeyleri de ilk gün kırar  🙂

Şekeri Çok Yiyen Erken Evlenir

Bazı yörelerde ise bekarlar arasında testi kırılmasından sonra dağılan şekerlerden ne kadar çok yiyen olursa o kadar erken evlilik anlamına gelir.

Özetleyecek olursak, testi kırma adetinin amacı evliliğin bir ömür boyu, bolluk, bereket, mutluluk ve ağız tatlılığı ile geçmesi için yapılır. Ülkemizde filmlere dahi konu olmuş bu adet oldukça yaygın bir şekilde uygulanır.

Testi Kırmak
Testi Kırmak

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir