Düğün Sonrası Aile Ziyaretleri

Tanışma yemeğinde en önemlisi samimi ortamdır
Tanışma yemeğinde en önemlisi samimi ortamdır

En mutlu günlerden biri olan düğün günü sabırsızlık ve heyecanla beklenir. Büyük bir heves ve mutluluk içinde hazırlıklar yapılır ve düğün gününde her şeyin tastamam olması için aileler ellerinden geleni yaparlar. Düğün günne kadar bir çok yapılması gerekenler yapılmıştır. Birde düğün sonrası yapılması gereken aile ziyaretleri vardır.

Düğün Sonrası İlk Aile Ziyaretleri Anne ve Babalara Yapılmaktadır

Örf ve adetlerimizde yer alan zamanı yöreden yöreye değişen aile ziyaretlerinin ilkleri anne ve babalara gidilmekle başlanır. Anne ve babalardan sonra sırasıyla aile büyüklerine ziyaretlerde bulunur. Buna biz aslında düğün sonrası el öpme de demekteyiz.

El Öpmeye Gidilirken Gelin Bohçaları da Götürülür

Aile ziyaretlerine gidilirken gelin hanımın çeyizinden önceden hazırlanmış olan gelin bohçaları aile büyüklerine hediye olarak götürülür. Bu hediyeler damat bey tarafına götürülür. Çünkü gelin tarafına nişan zamanında erkek tarafı nişan bohçası götürmüştür. Bundan dolayı düğün sonrası gelin bohçaları damat beyin yakın akrabalarını ziyarete gidildikçe götürülür.

Damat Beyin Tarafında Kimlere Bohça Götürülür.

Damat beyin annesine babasına , kardeşine , evli kardeşleri eşlerine ve çocuklarına , amcalarına , dayılarına , teyzelerine , halalarına ve ailelerine ziyarete gidildiğinde gelin bohçaları götürülür.

Ailelerin Tanışması
Ailelerin Tanışması

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir