Düğünde Damat ve Geline Ne Takılır

Düğünde Ailelerin Takabileceği Hediyeler
Düğünde Ailelerin Takabileceği Hediyeler

Yakın akrabalardan, arkadaşlara kadar herkesin aklında düğün için ne hediye (takı) götürmeliyim sorusu vardır. Bu sorunun cevabının en kapsamlısını sizler için paylaşıyoruz. Yakından, uzağa doğru ne tür takıların takılmasının münasip olduğunu sizlerle birlikte inceleyelim.

Damat Geline Ne Takar

Damat bey, gelin hanıma burgu bilezik ve yüz görümlüğü olarak beşi bir yerde takarlar, ayrıca bir takı seti damat beyden gelin hanıma güzel bir düğün hediyesi olur.

Gelin Hanım Damat Beye Ne Takar

Gelin hanım şık bir saat, gösterişli bir künye veya şık bir altın zincir takabilir.

Anne ve Babalar Gelin ve Damada Ne Takar

İlk olarak kız istenme de, söz kesiminde önceden belirlenen bir şey varsa (Örneğin kızımıza 5 burma bilezik vb. gibi şeyler varsa bu yerine getirilir) adetlerimize göre o takılar takılır. Eğer öyle bir söz kesimi olmadıysa, gelin hanıma genellikle en az anne ve babadan ayrı ayrı olmak üzere bir burma bilezik takılır. Bunlara alternatif olarak ise %’i bir yerde veya 7’si bir yerde olan Cumhuriyet altını takılır. (tam altın) Damat beye ise Nakit para, saat, altın künye ve bileklik takılır.

Nişanda Takılan Takılar Kimde Kalır
Nişanda Takılan Takılar Kimde Kalır

Kardeşler Gelin ve Damada Ne Takar

Kardeşlerde bekar ise en azından bir Cumhuriyet altını takarlar. eğer kardeş evli ise yani ayrı bir evi var ise burgu bilezik gelin hanıma ve altın künye damada takılır.

Kuzenler Düğünde Ne Takar

Kuzenler gelin veya damattan hangisi kuzeni ise ona bir çeyrek altın takarlarsa münasip düşmektedir.

Arkadaşlar Ne Takar

Arkadaşlar birleşerek çeyrek altın takabilir, nakit para takabilir veya samimiyete göre çeyrek veya yarım altın takabilirler.

Özetleyecek olursak, maddi durumunuza göre kendinizi zor durumda bırakmadan en azından bir çeyrek altın takmak yeni evlenenlere maddi olarak bir katkı olacaktır. Bunun dışında zaten sevdiğinizin düğününde onun yanında olarak ona verdiğiniz değeri göstermeniz bile yeterli olacaktır. Nişan takıları ile ilgili yazımızı da okuyarak detaylı bilgiler alabilirsiniz. Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Düğünde Aileler Ne hediye Takarlar
Düğünde Aileler Ne hediye Takarlar

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir