Düğünde Kaç Gram Bilezik Takılır

Düğünde takılacak bileziği iki şekilde ele alacağız.

1- Söz kesimi sırasında kız tarafını talep ettiği gramda ve sayıda olmak üzere bilezikler,

2- Düğünde akrabaya arkadaşa takılacak bilezikler.

Takılacak Bilezik En Az Kaç Gram Olmalıdır

İlk kısmı açıklayacak olursak ortalama 10 gramla 30 grama kadar bilezik ağırlıkları değişmekle birlikte herhangi bir standart ağırlık belirlenmediyse damat tarafının maddi gücüne göre bu gram değişkenlik gösterir. Ama en azından 12 gram ve üstü bilezik almak çok daha iyi olacaktır. Tabi ki ilk bakışta 12 gram biraz az gibi gözükse de, bir tane bilezik alınmayacağından, örneğin 8 bilezikten hesaplandığında ortaya hiç azımsanmayacak bir sayı çıkacaktır. (Özellikle burma bilezikler ortalama 17-18 gram ve üstü olmaktadır.)

İkinci olarak akrabaya veya arkadaşlara alınacak bilezik kaç gram olmalıdır sorusunun cevabı ise, burma bilezik takmak yeni evleneceklere katkı anlamında çok daha iyi olacaktır. Buda ortalama 15 gram ve sütüne tekabül eder ancak maddi güç yeterli gelmiyorsa 10 gram civarı 22 ayar olmak şartı ile bilezikler mevcuttur.

Özetlemek gerekirse bilezik almak isteyenlere tavsiyemiz yeni evleneceklere katkı sağlayacak, yani bozdurulduğunda yen, evli çiftin bir ihtiyacını giderecek 22 ayar en az 10 gram bilezik alınması yönündedir, tabi ki maddi şartlar el verdiğince bu daha fazlası olduğunda yeni çiftler için çok daha fazla güzel olacaktır.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir