Düğünde Testi Oyunu Nedir, Nasıl Yapılır

Testi Kırma Adeti
Testi Kırma Adeti

Testi Kırma Adeti

Özellikle Kahramanmaraş ve yöresinde meşhur olan testi oyunu kına gecesinde yöresel kıyafetlerle yapılabildiği gibi düğün içerisinde takı töreninden sonra, halayların ardından da yapılabilir.  Piste çıkan gelin hanım elinde süslemeli testi ile oynamaya başlar. Bu sırada damat bey ya ayakta bekler ya da bir sandalyede oturarak gelin hanımı izler. Davetliler ise onları çember içinde alkış veya tempoyla izlerler.  Bu sırada piste ismi anons edilen kızlar gelerek gelinden testiyi alır, gelin hanımla birlikte oynamaya devam ederler. Testiyi alan piste ismi anons edilen bayana testiyi vererek yerine geçer, bu sırada gelin hanım her gelenle oynamaya devam eder. Gelen bayanlar bittikten sonra testi yine gelin hanıma verilir. Gelin hanım oynamasının ardından testiyi salonun ortasında yere vurarak kırar.

Testi İçinde Ne Olur

Bolluk, bereket, mutluluk, huzur olsun diye testi içersinde para, altın (genelde sahte olur), buğday, şeker vb. şeyler yer alır.

Düğünde testi oyunu oynanmazsa bile ülke genelinde testi kırma adeti vardır. Üste saydığımız güzellikler adına gelin testi kırarak mutlu bir evliliğe adım attığına inanır. Testi kırma oyunu ve adeti yüzyıllardan beri süregelen hoş bir adetimizdir. Testi kırma müziği olarak genellikle misket havası tarzı çalan müziklerle hem gelin hem de misafirler eğlenceli hoş oyunlar oynarlar.

Testi Kırmak

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir