Ege Bölgesi Kız İsteme Adetleri

Her bölgemizin kendine has örf ve adetleri bulunmaktadır. Her bölgemizin insanı ayrı sıcak , ayrı cana yakındır. Hemen hemen her bölgemizde kız isteme merasimi aynıdır. Belki belli başlı küçük bir kaç detay değişir.

Kız ve erkek birbirini görmüş beğenmiş ve aileler ise evliliğin ilk adımı olan kız isteme olayını gerçekleştirmek üzere heves ve heyecan içinde hazırlıklarına başlamıştır. Erkek tarafı öncelikle güzel bir çiçek  , çiçeğin yanına bir kolonya, gümüş bir tepsi içinde çikolata özenle seçilip beğenilip alınmıştır. İsteme günü erkek tarafı  aile büyüklerini de alarak kız evine doğru yola çıkarlar. Kız evinde heyecanla beklenen misafirler daha kapıda oldukça hoş bir şekilde karşılanır ve içeri buyur edilirler. kız tarafının aile büyükleri ile erkek tarafının büyükleri bir araya gelmiş ve güzel bir sohbet edilmeye
başlanmıştır. Karşılıklı hal hatır sorulur. Güncel konular eşliğinde sohbet edilir. Bu arada kız kahveleri hazırlar. Aile büyüklerinden başlanarak kahveler ikram edilir. Damat beyin kahvesi ise en son verilir. Çünkü kahveye tuz eklenmiştir. ( tuz fazla abartılmamalıdır, çünkü bilinmedik bir alerji söz konusu ise sağlık açısından yanlış olabilir. ) kahveler içilirken erkek tarafının büyüğü tarafından konuya girilir. “Allah’ın emri Peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz”denir. Kız tarafı bunun üstüne verdik der ve diğer aile fertleri tarafından alkışlar eşliğinde kutlanılır. Daha sonra gelen  kız ve erkek aile büyüklerinin ellerini öperler. Gelen çikolata ikram edilir. Kız tarafının hazırladığı ikramlar yenir.

Son olarak güler yüzle karşılanan misafirler güler yüzle uğurlanır.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir