Erkek Çeyizinde Neler Olmalı

Damat Bohçası
Damat Bohçası

Sadece kızların çeyizi olmaz, damat beyinde çeyizi olur. Sıklıkla kız çeyizinde neler olur sorusu ile karşılaşılmasına rağmen aslında erkek çeyizinde neler olmalı sorusununda ihmal edilmeyeceği. Bazı yörelerde ütü, fırın vb. küçük ev aletlerini damat bey çeyizinde tamamlamalıdır. Genellikle beyaz eşya damat beyin çeyizinde olması gerekenler arasında olmasına rağmen bu tür eşyalar artık iki tarafın anlaşması ile ortak olarak alınmaktadır. TV, oturma grubu… benzeri ev düzme genellikle erkek tarafı üzerine düşer. Fakat bu noktada dediğimiz gibi karşılıklı anlaşılarak ortaklaşa bir şeyler yapılır. Klasik olarak erkek çeyizi dendiğinde artık damat bohçası olarak veya erkek çeyizi olarak da hazır bir pakette nişan düğün eşyaları satışı yapan yerlerde bulabilirsiniz. Örneğin İstanbul’da Mahmutpaşa’da hemen hemen her düğün alışverişi satış noktasında bunlardan mevcuttur.

Genel olarak:

  • Pijama takım,
  • İç çamaşırı,
  • Traş takımı (içerisine parfüm, kolonyağı vb. cilt bakım ürünleri eklenmelidir) ,
  • Gömlek, kol düğmesi, kravat, kemer, çorap…

Genel anlamda bu listeyi kabartabilirsiniz fakat pek bir anlamı olmayacaktır. Özellikle bi r kutu içerisinde satılan paket alacaksınız içerisine dikkat etmelisiniz. Zira ucuza mal oluyor dediğiniz şeyin içerisinde yer alan eşyalar çok kalitesiz olursa şayet hiç kullanılmayabilinir. Bunun için dikkatli davranmanızda fayda vardır.

Özetleyecek olursak eğer karşılıklı anlaşma sağlanırsa her şey ortaklaşa düzülebilir, fakat damat çeyizi ve damat tarafının yapması gerekenler oldukça fazladır. Kısacası nişan, yatak odası ve kız çeyizi dışında kalan her şeyi erkek tarafı yapar. Düğün davetiyesinden tutun, dağıtılacak bahşişlere kadar her şey damat bet tarafından üstlenilir…

Damat Bohçası Süsleme
Damat Bohçası Süsleme

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir