Eş Seçiminde Püf Noktalar

Mutlu EvlilikEvlilik bir günlük değil, bir ömürlük olmalıdır diye düşünenler için eş seçiminde dikkat edilecek püf noktaları sizlerle paylaşıyoruz. Eş seçiminde sadece eşinizin özellikleri değil yakın hatta uzak çevresi dahi oldukça önemlidir. Şuan bekarlar için bu söz tam olarak bir şey ifade etmesede evlililer ne demek istediğimizi gayet iyi anlamışlardır, gelelim daha anlaşılır ifadelerle eş seçiminde püf noktalara:

Kültür Çatışması

İki gönül sevince samanlık seyran olur da insanın en çok sevdikleri değer verdikleri o samanlığı ziyarete gelmezse tadı kalır mı? Öncelikli olarak yetiştirildiği kültürlerin ortak olması, dünya görüşü, inancı, ahlaki değerleri… kısacası yaşama dair duruşları aynı doğrultuda olan insanlar ve aileler daha iyi anlaşma olasılığına sahiptir. Bu bağlamda sağlıklı, mutlu ve ömür boyu bir evlilik süreci için eşlerin ve ailelerin aynı kültürel değerlerde olması önemlidir. (Bu noktada çevrenizde istisnai örnekler pek tabi vardır, dileğimiz bunların artması yönündedir fakat birde realite vardır bunu da siz görün lütfen)

Mantık mı Kalp mi?

Özellikle kızların merak içerisinde olduğu sorunun cevabına gelecek olursak, sizleri üzeceğiz belki, zira hem kalp hem mantık ortalaması demek basite kaçmak olurdu, sizlere cevabımız %100 mantık olmasa da mantığın daha ağır bastığı bir tercih yapmanız gerektiği yönünde olacaktır. Kalp hele ki belirli yaşlarda sizleri üzer. Meşhur Türk Filmi Alyazmalım’da bir sahne vardır ya mealen verecek olursa, ’emektir’ aşk, zira sizler için bir şeyler yapan ve sizlerin mutluluğu için çaba gösteren bir eşle emin olun çok daha fazla mutlu olma ihtimaliniz olacaktır. Yani sadece sevin gerisi gelir demek keşke günümüz realitesinde doğru olsa. Özetlersek kalp tabi ki olsun ama mutlaka eş tercihinizde mantığınız daha ağır gelsin…

Meslek Uyumu

Eşlerin meslekleri bu noktada nasıl mı önemli? Örneğin bayan hafta sonu tatil yapıyor, erkek hafta içi tatil yapabileceği bir işte çalışıyor, eee ne oluyor, evliliklerde rutinleşme ve sıradanlaşma başlıyor, birbirinin iş stresinden bi haber olan ve birazda anlayışsız olan insanlar için bu durum gittikçe içinden çıkılmaz bir sarpa sarıyor. O yüzeden evleneceğiniz kişinin mesleğini ve şartlarını bilerek tercihte bulunmanız en doğru olanıdır.

Maddi Durum

Bu durum şöyle ki ataerkil bir toplum olma gereğini barındıran toplumlarda genellikle erkek maddi olarak çok kazanan bir durumda ise eğer bu doğal olarak karşılanmakta tam tersi ise abesle iştigal olarak değerlendirilmektedir. Fakat burada tam tersi bir durum belirtmeliyiz, zira en az erkek kadar bayanında maddi bağımsızlığı olmalı. Bu bağlamda aradaki maaş vb. maddi varlık makas aralığı birbirine ne kadar yakın olursa o denli mantıklı olacaktır.evlilik-sureci

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir