Ev Düzme Kaç Paraya Mal Olur 2018

Ortalama 2+1 bir daire için ve orta kaliteli ürünlerden yola çıkarak bu yazımızı ele alacağız. İlk olarak Beyaz eşya vb. eşyalardan vergi muafiyetinin maalesef olmadığını hatırlatarak bir kaç ay öncesine göre en az yüzde 10 daha fazla cebimizden daha fazla para çıkacağını söylemeliyiz.

Şuanda 2+1 evler için komple ev eşyalarının 20 bin ile 25 bin TL’lik paketler halinde satıldığını ancak bu eşyaların çok uzun soluklu olmayıp kısa vadede size kardan çok maalesef zarar getireceğini bilmelisiniz.

Tek tek odalar ve diğer kısımlar için eşya tercihleri ve ortalama fiyatlarına bakacak olursak:

Salon Takımı
Salon Takımı

Salon Takımı

Bir çok evde yer alacak ortalama 25 metrekare bir oda için salon takımlarını, 3 bin ile 3 bin 500 TL arası hesaplamanızda buna ek olarak kitaplıklı bir TV ünitesi için ek olarak bin TL daha gözden çıkarmanızda yarar olacaktır.

Yatak Odası Takımı

Orta sınıf bir yatak odası takımı için, 2018 yılı için 7 bin TL civarında bir bütçe ayırmanızda yarar olacaktır. Bu yatak odası takımını odanıza göre lüks bir şekilde tasarlatmak için ise 10 bin TL civarı bir bütçe ayırırsanız yanılmış olmazsınız.

Yatak Odası
Yatak Odası

Yemek Odası Takımı

Biraz maliyetten kaçalım 6 kişilik bir grup tercih edelim derseniz ilerleyen zamanda sıkıntı yaşayabileceğinizi hatırlatarak ortalama 4 bin TL gibi bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Ayrıca yemek grubundan söz açılmışken, 200 parçaya yakın çatal, bıçak, tencere vs. gibi kız çeyizinide birlikte alacaksanız bunun içinde ortalama bir marka için 2 bin 500 TL bütçe ayırmalısınız.

Beyaz Eşya

Bunu güvenilir beyaz eşya satan sanal firmalardan yaparsanız (Bir kez daha altını çiziyoruz güvenilir) peşiğn fiyatına taksitli alarak biraz bütçenizi rahatlatabilirsiniz. Çamaşır makinesi (bin 500 TL), bulaşık makinesi (bin 500 TL), buzdolabı (2 bin 200 TL), ocaklı fırın+ aspiratör (bin 500 TL) hepsini aynı yerden alırsanız ortalama 6 bin TL tutarını bulacaktır. Buna birde TV’yi eklersek (ultra lüks TV’ler 4 bin TL civarı olurken) TV’ye 1500 TL bütçe ayırmanızda fayda vardır.

Beyaz Eşya
Beyaz Eşya

Halılar

Ortalama 2+1 ev için yazımızı yazacağımızı belirtmiştik ortalama mutfak ve koridor dahil 5 parça halı ve/ veya yolluktan yola çıkarsak bin 200 TL gibi bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Perdeler

Ortalama 2+1 ev için yazımızı yazacağımızı söylediğimizi hatırlatarak mutfak dahil ortalama 6 pencere ve veya balkon camından yola çıkarak, hazır satın alındığında bin TL bütçeyi, özel güpürlü dikimlerde ise bu fiyatın 3 katına kadar çıktığını söyleyebiliriz.

Meşhur bir sözümüz vardır ya ‘uymadı gitti bir türlü çarşıya, evdeki hesap’ işte bunu yaşamamanız adına diğer ufak tefekleri sayıp üstüne birde ekstra bütçe ayırmanızı tavsiye edersek alış veriş sonunda üzülmemiş olacaksınız.

İlk olarak küçük ev aletlerinden (fırın, mikser, robot, askılık… bunun  için kız çeyizinde bulunması gerekenler yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.) küçük ama pahalı sayılacak eşyalar için 2 bin 500 TL ayırmanızda yarar vardır. 

Bütün yazımızı son kez okuduktan sonra ortalama bir ev maliyeti için 35 bin TL civarı bir bütçe ayırmanız gerektiğini, bundan çok daha fazla ucuza ev döşeme maliyetini yapabileceğinizi fakat uzun vadede bu durumkarşısında kardan çok zarara uğrayacağınızı,

Özellikle beyaz eşyalarda diğer ürünlerde ilk dikkat etmeniz gereken noktalardan olan garanti kapsamı kadar, enerji tasarruflu ürünleri tercih etmenizi tavsiye ederiz.  Varsa eksik gördüğünüz noktaları değerli yorumlarınızla belirterek okurlarımıza ve bizlere yardımcı olabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir