Ev Kurmak Kaça Mal Olur 2017

Ev kurma maliyetinde en çok gider olarak ayırmanız gereken eşyalardan en ufak eşyalara kadar ortalama bir maliyet çıkararak 2017 yılı için ev kurmak isteyenlere bir fikir vermeye çalışacağız.

2017 yılında dövizdeki hareketlenmeler maalesef ki yeni ev kuracak çiftlere yaramayacak, zira bir çok ürüne olduğu gibi ev kurmak için gerekli eşyalara da fazlasıyla zam geldi 🙁

Ortalama olarak 2+1 olan evi kurmak için gerekli eşya ve fiyatlarında bazı firmalar paketler yapmakta ve bunları 9-10 bin TL civarında vermekte. Beyaz eşya, mutfak eşyası, oturma grubu bu paketler içerisinde yer almaktadır. Eğer kısa süreli yani 3-4 yıllık bir süreç kullanayım bana yeter derseniz bu paketler oldukça mantıklıdır. Daha uzun ömürlü sağlam ürünler tercih etmek isteyenler için ise buyrun detaylı fiyatları inceleyelim:

Salon Takımı

Salon Takımı

Bir ev kurmak denildiğine akla ilk gelen oturma grupları olmakta. Son zamlarla birlikte koltuk takımlarının fiyatlarını ortalama 4 bin TL olarak alırsak evdeki hesap çarşıda şaşmaz.

Yatak Odası Takımı

Ev kurmak isteyen çiftleri en fazla maddi olarak zorlayan diğer bir grup ise yatak odası olmakta. Yatak, baza, başlık, komodin, gardrop …. paket olarak 6 bin TL ayırmanızda yarar olacaktır.

Yatak Odası

 

Yemek Odası Takımı

İlk etapta 4 kişilik bir şey düşünülür yeni çiftler arasında ama sizlere tavsiyemiz 8 kişili veya 6 kişilik olan açılır özellikleri ile 12 kişiye kadar çıkan bir takım tercihinde bulunmanız olacaktır. Yemek odası için ortalama 5 bin TL bütçe ayırmanız buna ek olarak tabak, çatal, tencere vb. 84 parçalık mutfak seti için 2 bin 500 TL ayırmanız yararlı olacaktır.

Beyaz Eşya

Ayrı ayrı almak yerine birlikte almanız ve kredi kartına vade farksız taksit yaptırmanız sizler için daha iyi bir tercih olacaktır.

Çamaşır makinesi 1500TL

Bulaşık makinesi 1500 TL

Buzdolabı 2250 TL

Ocaklı fırın+ aspiratör+davlunbaz üçlü set 1750 TL

olarak hesaplanabilir. Ayrıca bir TV ve TV ünitesi için ortalama 2250 TL ayırmanız daha sonra sürpriz masraflarla karşılaşma ihtimalinizi en aza indirecektir.

Beyaz Eşya

Halılar

2+1 daire ele aldığımıza göre koridora bir yolluk, mutfak ve odalara halı tercihlerinde bulunursak, 2 tane daha fazla halı göz önüne alırsak, bir yolluk 5 halı olarak 2 bin TL ayırmanız uygun olacaktır.

Perdeler

Stor, zebra, klasik… günümüzde neredeyse aynı fiyatlar tuttuğundan 2+1 daire için ortalama olarak  bin 500 TL’ye alınabileceği gibi özel dikim ile perde isteyenler maliyeti iki hatta 3 kat daha fazla düşünmelidirler.

Maalesef doğru bir sözümüz vardır uymadı gitti bir türlü çarşıya evdeki hesap… Bunun için kız çeyizinde olması gerekip olmayabilecek ütü, askılık, kova vb. ıvır zıvır toplamları içinde bin TL gözden çıkarmanızda fayda olacak.

Tavsiyemiz şu yönde olacaktır alacağınız ürünlere vade farksız taksit seçeneği varsa bu şekilde almak, peşin alımlarda ise en iyi pazarlıkla en kaliteli ürünü en uygun fiyata almak olacaktır. Buna göre 20 bin TL peşin ile 20 bin TL’lik ise taksitli alış verişlerle 40 bin TL’ye yakın bir bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir