Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim?

Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim
Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim

Her genç kızın olduğu kadar her erkeğinde hayalidir mutlu bir yuva. Günümüz yaşam şartları, aile içi rol değişimi, cinsel bozukluklar, rol karmaşası, yoğun stres, geçim sıkıntısı… çoğaltabileceğimiz bu gibi durumlar ister istemez evliliğinize yansıyabilir. Bu yazımızı eşinizle birlikte okuyarak saydamlık ve empati çerçevesinde birbirinize olan bakış açılarını değiştirmelisiniz.( eğer bu yeterli gelmiyorsa bir uzmandan evlilik terapisi(son paragrafta ayrıntılı açıklaması yapıldı)almanızı tavsiye ederiz.)

Epmati

Bir problem üzerinde eşinize hiç hak vermediğiniz çok oluyordur, peki onun penceresinden hiç bakmayı denediniz mi? Düşünsenize bir, her iki tarafta karşısında yer alan kişinin %100 haksız olduğunu vurguluyor ve ilk adımı kesinlikle karşı taraftan bekliyor. Gelin bir değişiklik yapın, bir araya sakince gelerek ortada var olan problemi eşinizin gözünden haklı olarak savunmaya çalışın. Yani kimliklerinizi değiştirerek haklılığınızı sorgulayın. Emin olun ki karşınızdakine %100 haksız demenize rağmen, siz onun yerine geçtiğinizde nasılda haklı yönler bulacaksınız.

Empati yapabilmek tabii çok önemli, bunun dışında ortada var olan problemi saptamakta çok önemlidir. Bazen ortada olan ilk problem unutulur, sadece eşler birbirlerine laf yetirştirme yarışına girip, konudan uzaklaşıp ap ayrı bir geçimsizlik oluşturabilir. Ülkemizde çok yaygın bir söz vardır ‘ceviz kabuğunu doldurmayacak bir mesele’. Burada en ço sevilen filmlerden birine atıfta bulunarak ne anlatmak istediğimizi netleştirelim. Hani var ya Münir Özkul ve Adile Naşit, bir sahnede turşunun iyisi limondan mı, sirkeden mi yapılır diyerek boşanıyorlar… Çoğumuzun gülerek seyrettiği bu sahne aslında çoğu evliliklern bitirilmesine sebep olan absürt olaylardan sadece 1 örnektir.

Bundan yola çıkarak problemi doğru saptamalı ve empati yapmalısınız.

Evliliğimi Nasıl Kurtarabilirim

Saydamlık

Eşinize karşı rol yapmayın. Ne düşünüp hissettiyseniz açık olun. Hangi harekete neden kırıldığınızı açıkça söyleyin. Bunu lütfen yanlızken yapın, çünkü sizlere yardımcı olsun diye getirdiğiniz özellikle ‘aile büyükleriniz’ ortada hiç bir mesele yokken maalesef istemeyerekte olsa konuyu çok uç noktalara taşıyabilirler.

Aile Terapisine Ne Zaman Gitmeliyim

İlerleyen yıllarda bu yazımı okuyunca aslında ne kadar komik olduğunu göreceksiniz. Çünkü gerçekten bu soru çok komik, her evli çift sağlık bir evlilik için bir uzman yardımı alabilir. Bu çok tabii bir olaydır. Fakat bizim ülkemizde şuan için sadece belirli problemler olduğunda aile terapisi alındığı için bu soru çokça sorulmakta. O zaman bu sorunun en basit cevabı şudur, eğer aklınızda acaba aile terapisi almalımıyım sorusu varsa, cevabı evet almalısınız.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir