Evlilikte Yaş Farkı Önemlimidir?

Evlilikte Yaş Farkı Önemlimidir
Evlilikte Yaş Farkı Önemlimidir

Aşkın yaşı yoktur, aşk insanın gözünü karartır, iki gönül bir olunca… Peki gerçekten bu iş böyle midir. İşi fizyolojik ve psikolojik olarak dar kapsamda bir ele alalım.

Fizyolojik olarak yaş farkı eşler arası 0-5 yaşa kadar ideal gözükmekte. Toplumumuzda özellikle erkek yaşı büyük olunca çok anlayışlı karşılanmaktadır. ( Burda ekleme yapamadan geçemeyeceğim, olgunlaşma olarak bu durum aslında olumludur) Peki bu yaş farkı 10- 15 hatta daha fazla olursa ne olur? Hepimizin anlayacağı bir örnek verelim, siz 45 yaşına girdiğinizde eşinizin 65 yaşında olduğunu hayal edin. Fizyolojik açıdan her yaşın özelliği birbirinden farklı olacağından yaş farkı arasındaki fazlalık eşittir uyumsuzluk nedeni, eğer uzun soluklu bir evlilik istiyorsanız yaş farkı bu bakımdan önemli.

Psikolojik açıdan bakalım. Belki 20 yaşındayken, 40 yaşında olan birisine bilgi, birikim, donanım olarak aşık olmanız çok normal. Bu durum hep bu şekilde ilerler mi? Psikolojik olarak hissettikleriniz, sosyal çevreniz, alie ilişkileriniz bu durum karşısında ne olur?  Burada belirli istatistik bilgilere değinmeyeceğim, örneğin boşanma sebepleri, eşler arasında yaşanan en büyük problemler vb… Burada şunuda söylemek yanlış olur, kesinlikle yaş farkı olanlar evlenmemelidir, çok yanlış bir durumdur… Hayır böyle bir şey söyleyemeyiz. Eğer siz hayatınızın insanıyla karşılaştığınızı düşünüyorsanız, sizin en tabii hakkınızdır istediğiniz kişi ile evlenmek.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir