Geline Buğday Atılmasının Nedeni

Geline Buğday Atılma Adeti
Geline Buğday Atılma Adeti

Anadolumuzun güzel adet ve geleneklerine baktığımızda gelinlere buğday atılması geleneği ilk akıllara gelir.

Peki gelinlerin başından aşağıya neden buğday atılır?

Buğday Bereketdir

Gelinin başından aşağıya buğday dökülmesinin temel sebebi berekettir. Gelinin evindeki maddi berekektten tutunda, sağlıklı, güzel çocuklara kadar her şeyin en güzel ve en bereketli şekilde bir ömür boyu saadet yakalaması amacı ile gelinin ‘başından buğday dökülme’ adeti bulunur.

Bazı Yörelerde, Arpa, Pirinç…

Evlilik heyecandır, evlilik tatlı strestir, evlilik gelenek ve adettir… Gelinlerin ayağı bereketli uğurlu gelsin, her şey bolluk içerisinde bulunsun diye gelinlerin kafasına buğday atılır demiştik. Fakat bazı yörelerde sadece buğday atılırken, bazı yörelerde de pirinç, arpa vb. şeyle karışık halde atılır. bunların anlamı nedir?

Bunların anlamıda buğday atmada olduğu gibi ‘bereket’ sembolüdür, bereket ve bolluk olsun ve en önemlisi bunlarla birlikte mutluluk olsun diye bu karışımlar gelinin başında aşağıya dökülür.

Kimi için zamanımızda ‘batıl inanç’ veya ‘saçma’ şeklinde ifade edilebilir fakat, Anadolumuzdan gelen yüzyıllık geçmişlere sahip olan bu güzel geleneklerimize sahip çıkmanın en doğru olan şey olduğunu düşünmekteyiz.Buğday

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir