Gelinin Beline Neden Kırmızı Kurdele Bağlanır?

Kırmızı Gelin Kurdelesi

Gelinin beline bağlanan kırmızı kurdele… Bir çok kişi gelinin beline kırmızı kurdele bağlandığını bilir, fakat bu kırmızı kurdelenin neden bağlandığını ve neyi simgelediğini ve nasıl bağlandığını bilmez. Bu yazımızda sizlerle yüzyıllardır süre gelen bir simge halini almış kırmızı kurdele ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Baba veya Erkek Kardeş Bağlar

Kırmızı kurdeleyi Baba veya erkek kardeş bağlar. Eğer hem baba hem de erkek kardeşi olmayan varsa amca veya dayılarda bağlar. İki sefer kurdele üsten geçirilir bağlanmaz, 3. kez bağlanır. Bu sırada dualar edilir. Yeni evlenecek çiftlere bir ömür boyu mutluluklar dilenir.

Gayret Kuşağı

Anadolu’da tamda karşılığı budur aslında. ‘Gayret Kuşağı’ evliliğinin güçlü bağlarla ilerlemesi, eşlerin birbirine güçlü bağlarla bağlanması anlamınada gelmesine rağmen, en çok yüklenen anlam başkadır. Gelinin temizliğini, bekaretini simgeleyen kırmızı kurdele, baba tarafından damata emanet edilir. Bu yaşa kadar namuslu ve temiz bir şekilde yetirştirdiğim kızımı sana emanet ediyorum anlamı taşır. Kırmızı kurdelenin çok duygusal ve çok anlamlı yönü olan bu durumdandır ki belki, her kuşak bağlama töreni duygusal geçer, göz yaşlarına mani olunamaz. Fakat bunlar hem gurur hem de mutluluk göz yaşlarıdır aslında…

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir