Görücü Usülü Evlilik Nasıl Olur?

kız görme

Çok eski dönemlerden süre gelen bir adetimizdir. Şuan için değişikliklere uğramakla birlikte ‘görücü usülü’ olarak adlandırılmaya devam edilir.

Çok eskilerde genellikle evlenecek kişileri büyükler uygun görürlerdi. Erkek tarafı kendine uygun aile kızını gider görürdü. Ailelerce onay verildiğinde düğün yapılırdı. Günümüzde format biraz daha değişti. Aile kızı görür, sonrasında gençler birbirini görür, konuşur anlaşırlarsa söz, nişan, düğün sürecine girilir. Günümüzde eski görücü usülü ile evlilik yok denecek kadar azalmıştır. Şimdi gelelim görücüye nasıl gidilir, nelere dikkat edilir?

Erkek tarafının hanımları kendince uygun bulduğu kız tarafına giderken nezaketen eli boş gitmez. Tatlılık olsun diye bir tatlı, pasta vb. bir şeyle gidilir. Kız gelen misafirlere kahve (çay vb. olabilir) ikram eder. Erkek tarafından hanımların göz hapsine alınan kızlar genellikle utanır ve kızarırlarki, hala günümüzde makbul olanda budur. Görücü gidilen kız beğenilmemişse bin dereden su getirilerek, lisanı uygun bir dille anlatılır. Kız beğenilmişse bir daha ziyaret gerçekleştirilir. Özellikle erkek tarafı kızı anlatırken, çok hizmetli, hamarat, hanım hanımcık, utangaç gibi sıfatları kullanırlar. Eğer erkek tarafı kızı bağenirse, kız tarafına bir şekiilde erkeğin fotoğrafını gösterir. (Günümüzde en çok facebook kullanılıyor veya e-posta) Kız erkeğe genellikle bir görüşme fırsatı tanır. Ortak belirlenen yerde ilk görüşme yapılır. Bu şekilde iş evliliğe giderse, sorduklarında nasıl tanıştınız, aileler vasıtası ile veya görücü usülü ile tanışma denilir.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir