Hamile Kalmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Sağlıklı hamilelik,

Hamile kalmak isteyenlerin belli başlı uyması gereken noktalar olmasına rağmen, bu süreç her kişide farklılık gösterebilir. Bunun için hamile kalmayı düşünenlerin uzman bir kadın doğum uzmanından yardım alması en doğru olanıdır. Bunun dışında sağlıklı bir şekilde hamile kalma şansını arttıracak genel kuralları sizlerle paylaşacağız.

Hangi günler arası ilişki doğum şansını arttırır?

Bayanlarda adet görme gününden sonra özellikle 15. 20. günler (10. ve 20. günler arası genel olarak) arası ilişkilerde hamile kalma şansı en fazladır. Çünkü adet sonrası yumurta oluşum ve döllenme şansının en yüksek olduğu zaman 14. 15 günler itibari ile başlar. Fakat bu hemen olacak diye bir şey yoktur. Bazı hanımlar için bu süre belki de 1 yılı bulabilir, bunun için telaş yapmadan bir uzmana başvurmanızda yarar vardır. Ayrıca erkekten gelen sperm sayısı ve kaliteside uzman kontrolü ile değerlendirilir, gerek görülürse beslenme programları ile desteklenebilir.

Yaş önemlidir

Yapılan bilimsel araştırmalara göre ilk doğum yapacak bayanların 30 yaşından küçük olması hamilelik avantajını arttırır.

Folik Asit Kullanımı

Hamile kalmayı düşünenler için ilk olarak hamilelik öncesi ve özellikle hamileliğin ilk 3 ayında folik asit kullanımı önerilir. Hem sağlıklı bir gebelik hem de bebeğin sinir sistemlerinin sağlıklı gelişimi açısından folik asit tüketimi önemlidir. Doktor kontrolü olmadan ilaç tüketmemeniz gerektiğini unutmayınız.

Sigara ve Alkol Kullanımı

Gebeliği düşünen bayanların bu alışkanlıklardan uzak durması, sağlıklı bir gebelik yaşama ihtimallerini arttırıcı özelliktedir.

Sağlıklı Beslenme

Hamileliğe karar verdiğiniz andan itibaren dışarda özellikle hazır yiyim dedilen yerlerden uzak durmanızı, az ama sık öğün tüketmenizi tavsiye deriz. Özellikle kuruyemiş, süt ürünlerinin (bir alerjiniz yoksa tabi ki) bolca tüketilmesi uzman ortak görüşlerindendir.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir