Hamilelikte 1. Hafta

Hamilelikte ilk hafta
Hamilelikte ilk hafta

40 haftalık (9 ay 10 gün) heyecanlı bekleyişin en acemi ve heyecanı en yüksek olan döneminde neler yapmalısınız? Öncelikli olarak doktorunuz size HCG testlerini uygulamış olmalı ve herhangi bir dış gebelik vb. aksi durumu saptamış olmalı. 1 hafta içerisinde bebek kesesi oluşacak olup, bebek buraya yerleşince, doktor alttan kontrollerde bulunacaktır.

İlk hamilelik daima daha dikkat gerektirir

Gebeliğinizin ilk haftasında mutlaka ağır işler bir yana iş dahi yapmasanız daha iydir. Ani hareketlerden kaçınmalısınız. Sağlıklı beslenmeye ek olarak folik asit kullanımına mutlaka başlamalısınız. Her ne kadar 3. aydan sonra günlük süt vb. kullanımı önerilsede, bir alerjiniz yoksa günlük taze süt tüketimi, taze sebze meyve tüketimine dikkat etmelisiniz. Doktor tavsiyesi olmadan ilaç kullanmayınız.

Hafif egzersizler

Vücudunuzu hafif egzersizlere ve doktor tavsiyesine uygun hareketlere yönelmenizde fayda vardır. Fakat ağır işlerden ve ani hareketlerden mutlaka uzak durmalısınız.

İlk Hafta Renkli Kanamalar

İlk hafta değişik kahverengi gibi sıvı, kanamalr gelebilir. Bunlar belirli bir ölçüye kadar normal olmasına rağmen, mutlaka uzman doktorunuza durumu bildirerek gerekli önlemleri alınız. Bu hafta içerisinde size hormon hapları verilebilir.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir