Karadeniz Bölgesi Kına Gecesi Adetleri

Karadeniz Bölgesinde Kına Gecesi Adetleri
Karadeniz Bölgesinde Kına Gecesi Adetleri

Kına gecesi hem duygusallığın hemde mutluluğun hakim olduğu bir gündür. Karadeniz insanının duygusallığı burada kendini gösterir. Evlenecek ve yuva kuracak kızların hayallerinde her zaman kına gecesi vardır. Büyük bir heyecan eşliğinde vede baba evinde ki son gecenin vermiş olduğu  duygusallığın içinde kına gecesi beklenir. Kına gecesi yaklaştıkça o derecede heyecan artmaktadır.

Kına gecesi  kız evinde veya önceden ayarlanmış bir mekanda yapılır. Kına gecesi gününe gelindiğinde geline yakılacak olan kına türküler ,  ve maniler ile yoğrulur.Daha sonra yoğrulan kına aynı duygusallığın içinde söylenen mani ve türkülerle elden ele dolandırılarak kınası yakılacak olan kıza doğru gelinir. Gelin ortada kalacak şekilde etrafında bayanlar içinde kına olan tepsiyi ( kına tepsisi ) kızın başının üzerinde dolandırarak türkü söylemeye devam eder ve adet gereğince gelinin ağlaması beklenir. Bu arada geline kına yakılmaya başlanır. Gelin elini açmaz gelin elini açsın ve kına yakılsın diye erkek
tarafı gelinin elinin içine altın koyar ve kına yakıldıktan sonra kızın eli beyaz tülbentle bağlanır üstüne de kırmızı kına eldiveni giydirilir.Kına yakıldıktan sonra Karadeniz Bölgesine ait müzikler eşliğinde özellikle çok hoş olan horon ve kemençe eşliğinde oyunlar oynanır. Kına gecesinde ayrıca kına için götürülmüş kına çerezi ve kına gelen misafirlere dağıtılır. Daha sonra da güzel geçen bir kına gecesi arkasından gelecek düğünde buluşmak üzere misafirler uğurlanır.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir