Kına Gecesi Müzikleri

Kına Gecesi

Düğüne saatler kala  yaşanacak olan kına gecesi hem örf ve  adetler açısından hem de genç kızlar açısından heyecanla beklenen gündür. Kına gecesi hem duygusallığın hemde sevincin aynı anda yaşanacağı ortamdır. Bu duygusal , heyecanlı ortamda  kına yakılma anı kadar o anda çalınacak ve söylenecek müziklerde önem taşımakta ve hevesle belirlenmektedir. Önce kına müziğinin eşlik ettiği  duygusallığın hakim olduğu kına yakma  müzikleri ardından o günün mutluluğuna ayrı bir tat verecek ve eğlendirecek kına müziklerine yer verilir.

Kına Gecesi Hazırlıkları
Kına Gecesi Hazırlıkları

Düğün öncesinde gelin ve damadın belirlediği müzikle nasıl ki içeri giriliyorsa aynı şey kına gecesi içinde geçerlidir. Gelin ve damadın belirlediği müzik eşliğinde içeri giriş yapılabilir. Bazıların tercihi davul ve zurna ve tefler eşliğinde giriş yapmaktadırlar. Bazıları sadece tefler eşliğinde girişi tercih ederler. Bazende önceden belirledikleri
müzik eşliğinde giriş yaparlar. Kına gecesinde kına yakma müzikleri de yöreden yöreye farklılıklar gösterebilir. Fakat kına gecesinde kına yakma anında kına gecesinin olmazlarından olan ve yıllardır söylenen ” yüksek yüksek tepeler ” tercih edilebilir. Bunun yanı sıra yine vazgeçilmez olan “kınayı getir aney “ tercih edilebilir. Bu müzikler eşliğinde kına gecesinin en duygusal olan yanı kına yakılmasından sonra eğlenceli bir zaman geçirmek için kına gecesinde vazgeçilmez müziklere de bir bakarsak ” rakkas “ , ” bu gece barda gönlüm hovarda “  gibi eğlenceli müziklerin yanı sıra yöreye ait davul zurna eşliğinde halaylar ve kına gecesinin vazgeçilmezi olan  ” roman havaları “ ile birlikte  kına gecesinde eğlenceli ve bir o kadar da hareketli unutulmayacak bir kına gecesi yaşanabilir.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir