Kız Çeyizi Kaç Para Tutar 2019

Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür
Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür

Bir kızın çeyizi ortalama kaç para tutar bu yazımızda bütün detayları ile sizlerle paylaşacağız. Öncelikli olarak çeyiz için alacağınız ürünleri ortalama kalitede olan ürünleri baz alarak fiyatlandıracağız, takdir edersiniz ki en basitinden bir saç kurutma makinesini 100 TL’ye de bin TL’ye de alabilirsiniz. Fiyatlara başlamadan önce bir kötü hatırlatma yapmamız gerekmekte, dövizin çok fazla hareketliliğinden zamlanan çeyiz eşyaları sonrasında meydana gelen dövizde ki düşüşten indirim olarak payını almamışa benzemekte.

Bir Kızın Çeyizi Ortalama Kaç Para Tutar.

Bir kızın çeyizinde neler olmalı yazımıza listeyi gördükten sonra fiyatlara bakmanızı tavsiye ederiz. Bayanların en çok kullanacağı mutfak araç gereçlerinden çeyiz listemize başlayacak olursak; tabak, bıçak, çatal, tencere ve benzeri türde 85 parça 12 kişilik setlerin ortalama fiyatı 3 bin TL. Bunlara ek olarak tost makinesi, fırın, düdüklü tencere, teflon tava, blendar, mutfak robotu, çaydanlık, kahve makinesi, fincan takımları gibi mutfak araç gereçleri içinde 2 bin TL’ye yakın bir bütçe ayırmanızda sizler için fayda olacaktır.

Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür
Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür

Yatak Odası Takımı

Geleneklerimize göre yatak odası takımının kız çeyizinde olması gerekir. Ancak bu noktada bir çok genç eşyaları evlenmeden önce ya ortak almakta ya da kredi ile alarak borcu birlikte ödemekte, neden mi bu hatırlatmayı yaptık çünkü ortalama bir yatak odası takımı için 10 bin TL gözden çıkarmanız gerekte ondan. Pek tabi ki bu fiyatın altında bir çok ürünle karşılaşacaksınız hatta yatak odası, yemek odası, salon takımınının üçünü 10 bin TL’ye alınırım çok abarttın diyenler olabilir. Pek tabi ki bende bu üç takımı 10 bin TL değil daha düşük fiyata bile alırım ancak ne kadar kullanabilirim? işte bu sorunun cevabına göre kendi kararınızı vermekte pek tabi ki özgürsünüz…

Elektronik Eşyalar

Baktığınızda tek tek göze çok küçük meblalar gibi gelse de saç kurutma makinesi, elektrikli süpürge, saç düzleştirici, ya da sizin vazgeçilmeziniz olan bir küçük elektrikli ev aleti için toplamda 2 bin TL bütçe ayırmanızı tavsiye ederiz.

Üste belirttiğimiz noktayı bir kez daha yazarak belirtmeliyiz ”bir çok genç eşyaları evlenmeden önce ya ortak almakta ya da kredi ile alarak borcu birlikte ödemekte ” çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları da kız çeyizi olarak siz alacaksanız ortalama 10 bin TL gibi bir bütçeyi de oraya ayırmayı ihmal etmeyin.

Gelelim eskilerin vazgeçilmezleri şimdi ki gençlerin ise biraz uzak olduğu örgü işlerine…Nemi var bu örgü işleri içerisinde? Pikeler, yatak örtüleri, nevresim takımları… böylede sayınca bir bohçacı edasında hissettim 🙂 Bunun yanında havlular, terlikler, danteller…Bunlar için de  ortalama hazır alımlar için bin TL civarı bir bütçe yeterli olacaktır.

Üstteki rakamları topladığımızda 28-30 bin TL civarı bir rakam çıkmakta… Ancak işin içerisine ev döşeme maliyeti girecekse oturma grupları, yemek odası, halılar, perdeler… siz iyisi mi 2019 yılında çeyiz için 30 bin TL, bir evi baştan döşemek için 50 bin TL’yi gözden çıkarın.

Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz:)

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir