Kız Çeyizi Ne Zaman Gider ?

Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür
Kız Çeyizi Ne Zaman ve Nasıl Götürülür

Düğün günü yaklaştıkça hazırlıklarda bir o kadar hızlanmaya başlar. Çünkü artık zaman azalmış mutlu güne sayılı günler kalmıştır. Düğün günü yaklaştıkça yapılacak önemli işlerden biride kız çeyizini baba evinden alıp artık yaşayacağı eve götürmektir.

Düğüne 1 – 2 hafta kala kız çeyizi götürülür.

Düğüne 1 kaç hafta kala erkek tarafı çeyizi götürür. Götürülecek olan eşyaların çokluğuna göre damat bey tarafından bir araç gelin hanımın evine gönderilir. Tabi araçla birlikte damat bey tarafından akrabalarda çeyiz çıkarma için kız evine gidecektir. ( Damat beyin annesi , babası , kardeşi ) Kızın ailesi tarafından erkek tarafı hoş bir şekilde karşılanır. El birliği ile  götürülecek olan bütün çeyiz getirilen araca yüklenir ve artık yaşayacaklara eve götürülür.

Çeyiz Çıkarken Küçük Kardeş İzin Vermez.

Tabi ki şunu da hatırlatmak isterim ki kız çeyizi baba evinden çıkmadan önce evin küçük kardeşi tarafından götürülecekler arasında olan çeyiz sandığı üzerine oturur ve damat bey tarafından verilecek bahşişi bekler. Damat bey elini cebine atar ve küçük kardeşe bahşiş verir. Bunun neticesinde sandık evden çıkarılır.

Götürülen kız çeyizi gelin hanımın akrabaları tarafından serilir

Son olarak çeyiz sermek ve eşyaları yerleştirmek için evde kız tarafı durur. Zaten beyaz eşya ve mobilya gibi büyük eşyalar  daha önceden götürülmüş ve yerlerine yerleştirilmiştir. Kız tarafı da geri kalan eşyaları ( sandık içi , küçük ev aletleri , mutfak eşyaları gibi eşyalar ) yerleştirir. Çeyiz serme sırasında  erkek annesi tarafından kız tarafı için hazırlanan yemekler getirilir. Hep birlikte yemek yenir.

Kız Çeyizi Ne Düğünden Ne Kadar süre Önce Götürülür
Kız Çeyizi Ne Düğünden Ne Kadar süre Önce Götürülür

 

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir