Kızı Kim İster

Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır
Kız İsteme Gerçekten Çok Heyecanlıdır

Kız kimden istenir yazımızda detayları ile kız kimden istenir konusuyla sizlere bilgi vermiştik. Soruyu daha farklı soran değerli okurlarımız için ise bu başlığı detayları ile sizlerle paylaşacağız.

Adetlerimize Göre Erkek Babası İster

Adetlerimize göre kızı, erkeğin babası Allah’ın emri Peygamberin kavli ile ister. Ancak baba kendi hakkını genelde varsa büyük ağabeyi ve oğlunun dayısı, veya dedeleri gibi kişilere devredebilir.

Büyük Amca İster

Baba olmadığı veya isteme görevini bir başkasına devretmeyi düşündüğü takdirde ise var ise erkeğin büyük amcası adetlerimize göre ilk sırada yer alır. Bazı durumlarda ise, örneğin çok uzaklardan sadece isteme için gelmiş bir dayı vb. sevilen hatırı sayılan bir akraba olursa isteme görevi onu şereflendirmek adına ona devredilir.

Akrabası Yoksa

Eğer erkek tarafında akraba yoksa, (yani erkeğin kimi kimsesi yoksa diye halk dilinde tabir edilir) kızı erkeğin sevdiği, saygı duyduğu bir büyüğü ister. Adetlerimize göre büyük olması saygı geleneğidir. Erkeğin yaşıtı birisinin, kızın büyüklerinden kız istemesi çok hoş karşılanmayabilir.

Özetleyecek Olursak…

Kızı erkeğin babası ister, fakat saygı gereği bu görevi amca, dayı gibi kişilere de devredebilir. Bir çok bölgemizde ise çocuğunu yetiştirip, büyüten babanın en çok istediği bu görevi yaptığını söyleyebiliriz.

Kız İsteme Şerbeti
Kız İsteme Şerbeti

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir