Köy Düğünü Nasıl Yapılır ?

Köy Düğünlerinde Gelini Evden Almaya Erkek Tarafı Davul ve Zurna Eşliğinde Gelirler
Köy Düğünlerinde Gelini Evden Almaya Erkek Tarafı Davul ve Zurna Eşliğinde Gelirler

Köy düğünleri geleneklere göre genelde salonlarda yapılmamakta kapı önünde yapılmaktadır.  Eskiden köy düğünleri üç gün sürmekteydi. Günümüzde ise bazı yörelerde köy düğünleri üç gün sürmekte fakat genellikle çoğu yörelerde artık köyde kına gecesi ve düğün yapılmaktadır.

Düğün hazırlıkları tamamlanmış ve düğün günü gelmiştir. Düğün  erkek tarafında sabah saatlerinde eve bayrak asılarak başlar. Erkek tarafı gelin evine doğru önde bir kişi elinde bayrakla davul ve zurna eşliğinde kız evine doğru yola çıkarlar. Gelin evine gelen erkek tarafını gelinin ailesi karşılar. Geline kuşak bağlama töreninden sonra gelin baba evinden davul ve zurna eşliğinde çıkarılır. Daha sonra erkek tarafında yapılacak düğün için tekrar erkek tarafının ev önüne doğru yola çıkılır. Yolda aralıklı olarak durulur halaylar ve oyunlar oynanır. Böylelikle erkek tarafı evine gelinir. Akşam belirli saatlere kadar gelen giden misafirler olur.

Çoğu yörede düğün yemekleri yapılır . Yemekler yöreden yöreye farklılık gösterir. Fakat çoğu yörede pilav, et , ayran , çorba ve tatlı ikramları yapılır. Düğün akşamın belirli saatlerine kadar  davul ve zurna eşliğinde yöresel halaylar la , misket havalarıyla bazen bazı yörelerde sazlı sözlü eğlenceyle düğün devam eder. Aslınca şehirlerde yapılan kır düğün konseptleri yüzyıllardır köy meydanlarında süregelen güzel gelenek ve göreneklerimizdendir.

Köy düğünlerinde Yemekler Yenir Ve Hep Birlikte Eğlenilir
Köy düğünlerinde Yemekler Yenir Ve Hep Birlikte Eğlenilir

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir