Köyde Kına Gecesi Nasıl Yapılır ?

 

Köyde Kına Gecesi Nasıl Yapılır
Köyde Kına Gecesi Nasıl Yapılır

Köy düğünlerinden bir gün önce kına gecesi yapılmaktadır. Fakat dinlenme açısından uzaktan gelecek akraba ve yakınlardan dolayı günümüze bazı yörelerde  düğünden iki gün öncede kına gecesi yapılmaktadır.

Kına gecesi gününden önce kız tarafı bir kişiyi kınaya davet etmek için komşulara , akrabalara gönderir ve kına gününü ve saati söylenir. Genellikle kına gecesi öncesi erkek tarafı kız tarafına kına , çerez, kına tepsisi , içecek , tatlı  gibi ( yöreden yöreye ikramlar değişebilir. ) kına için gerekli olanları gönderir. Ya da bazı yörelerde erkek tarafı davul zurna eşliğinde kına günü getirilir. Kına gecesi günü kına kız evinde yapılacağından dolayı kız evine bayrak asılır. Kına gecesi kız evi önünde yapılmaktadır. Kız yöresel bindallı giymektedir. Başına da işlemeli pullu kırmızı renkli bir örtü örtülür. Kına yakılmadan önce davul ve zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynanır , halaylar çekilir . Kına yakmaya sıra gelirken önce bazı yörelerde genç bir kız tarafından kına yoğrulur. Bazı yörelerde de evli ve mutlu bir bayan kınayı yoğurur. Kına hazırlandıktan sonra gelin kına yakılacak olan yere getirilir ve herkesin görebileceği yere koyulan sandalyede oturtulur. Kınaya gelen bayanlar kınayı türküler ve gelin ağlatma havaları ile kınayı gelinin aşının etrafında dönderir ve kınayı yakacak bayan tarafından kına yakılmaya başlanır. ilk etapta gelin elini açmaz. “gelin elini açmıyor” denir ve kayınvalide tarafından gelin hanım elini açsın diye küçük altın verir ve gelin elini açınca kına yakılır ve gelin ağlaması için türküler söylenir. Kına yakılınca gelinin eli bir tülbent ile bağlanıp eldiven geçirilir.

Kına yakıldıktan sonra gelinin başındaki kırmızı tülbent açılır. Son olarak kına yakıldıktan sonra gelen misafirlere kına ve ikram edilecekler dağıtılır. Yöresel oyunlar oynanır. Kına gecesi bitiminde kız tarafı gelen misafirlerini uğurlar.

Köyde Kına Gecesi
Köyde Kına Gecesi

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir