Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır

Nikah Evrakı
Nikah Evrakı

Nikah başvurusunda dikkat etmeniz ilk nokta gerekli evrakların tam olması. Bunun yanı sıra nikahınızı, düğün salonunuzda kıydırmak istiyorsanız, tarihi ve saati uygun olması için erken başvurmanızda fayda vardır. Birde ipucu vermek gerekirse, eğer düğün salonunuzda nikah kıydırmak istiyorsanız, salonunuzla başvuru yaptığınız belediye aynı ilçede olursa fiyatı daha uygun olur. Örneğin, düğün salonunuz Kadıköy’de ise Kadıköy Belediye’sinden başvurduğunuzda ödeyeceğiniz ücret daha az olur. Eğer Kadıköy’de düğün yapacaksanız Ataşehir Beledeiye’sine başvurduğunuzda daha farklı ücret ödeyeceksiniz. Bunun için hangi bölgede salon tutuyorsanız oranın belediyesine başvuru yapmanız daha mantıklı olacaktır.

  • Nüfus cüzdanı asılları ve fotokopileri (sadece fotoğraflı kimlikler geçerli olacaktır, diğer hiçbir şey kabul edilmez.)
  • 6-7 tane fotoğraf (orijinal 4,5×6 ebatında olmalı, kadın için; alın ve çene açık olacak, erkek için; başı açık olmalıdır. ) Sağlık raporu (sağlık raporlarının aile hekimliğine onaylatılması gerekmektedir.)
  • Testler (Hıv-ElizaHbsag-Vdrl Mikro Film ve Talasemi(akdeniz anemisi) testi yaptırılması zorunludur.
Nikah Belgeleri
Nikah Belgeleri

Tabi ki 18 yaşını doldurmuş olmak şartı ile bunlar geçerli, diğer yaş grupları için aile büyükleri olmalı. Eğer evleneceklerden her hangi biri boşanma durumu olmuşsa, durumdan sonra 300 gün geçmemişse eğer Aile Mahkemesi’nden iddet müddeti kararı gerekmektedir.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir