Nikahta Neden Ayağa Basılır

Nikahta Neden Ayağa Basılır
Nikahta Neden Ayağa Basılır

Kökeni çok eskilere dayanan adetlerin hepsinin altında ayrı bir güzellik yatmaktadır. Günümüzde bir çok adeti batıl inanç olarak gören gençler bunun bilincinde olmakla birlikte bu adetleri süre getirmişlerdir. Bunlardan en çok bilinenlerden biri olan nikahta ayağa basmanın anlamını bilmek isteyenler için ele aldığımız bu yazımız mantığınıza yatmazsa yorumlarınızla bizleri aydınlatmanızı rica ederiz.

Nikahta imzalar atıldıktan hemen sonra veya damat imzasını atarken gelin hanım damat beyin ayağına basar…

Üstünlük Kurma Belirtisi

İlk olarak nikahta neden ayağa basılır sorusunun cevabı üstünlük kurma belirtisi olarak karşımıza çıkmakta. Evlilik nasıl başlarsa öyle gidermiş ya, evliliğin ilk anında erkeğin ayağına basan bayan bir üstünlük kanıtlamak çabası içerisindeymiş.

Damat Bir Yere Kaçmasın 🙂

Gelin hanımın gün gelirde damat bey kaçmak ister düsturundan yola çıkarak, ayakkabıya basarak onu eskitim, yıpratım ki o ayakkabı ile beni bırakıp kaçmasın anlamına gelir.

Evet bizim ta eskilerden beri süregelen evlilik merasimlerinde ayağa basma adetini açıklama kısmımız bu kadar varsa bilgisi veya fikri olan siz değerli okurlarımızla paylaşmaya devam edeceğiz.

evliliksureci.com ailesi olarak hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz. 🙂

Nikahta Ayağa Basmak
Nikahta Ayağa Basmak

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir