Nişan Masrafı Kaç Para Olur 2016

Her ne kadar da ülkemizin genelinde kız tarafına ait denilsede nişan merasimi için hem erkek tarafı hem de kız tarafı hatrı sayılır bir bütçe ayırmak zorundadır. nişan alışverişinden, nişan merasiminin ikramlarına kadar hatta kuaför giderlerine kadar bir çok kalemde masraf yapılacak tören için ortalama fiyatları sizlerle paylaşacağız.

İlk Dans Müziği Seçimi

İki ana başlık olarak aile arası nişan ve mekan tutlan daha kalabalık organizasyonlara birlikte bir göz atalım

Aile Arası Nişan Kaç Paraya Mal Olur?

Bütçenizi en az zorluyacak merasim türüdür, genellikle fazla şatafattan hoşlanmayan ailelerin isteme ve nişan merasimlerini aile arası yaptıklarını gözlemlemekteyiz. Aile arası nişanda kıyafetler daha bir sade ve mütevazi seçilir, makyaj abartıya kaçmadan evde kendi imkanları ile yapılır (tabi ki nişanlanacak kız mutlaka kuaföre gider:)), fotoğraf çekimi ve video için bir kuzen her zaman hazırdır, ikramlar ise anne, teyze, halaların ortaklaşması ile hep birlikte yapılır.  Peki ortalama masraf ne kadar olur derseniz?

Kuzenim çekimi ile yetinmem diyenler için dış çekim ve çerçeve ile bir albüm istenirse 750- 1000 TL arası olacaktır. (Bize göre buna hiç gerek yok neticede düğünde zaten güzel bir çekim yapacaksınız.)

Yapılacak ikramların masrafı ise davetli sayısına göre değişkenlik  gösterecek, eğer evde kendi ikramlarınızı hazırlarsanız çok daha ucuz olacaktır. Dışarıdan siparişle ortalama 50 kişi için börek (5 kg) ortalama 200-250 TL, tatlı(2 tepsi) 10150 TL, pasta(50 kişilik) 200-300 TL, içecek 50-75 TL olarak sıralayabiliriz.

Kıyafet için nişanlanacak kız için ortalama 300 TL kıyafet 150 TL ayakkabı, 100 TL kuaför gideri sayılabilir. Diğer aile bireyleri için ekstra olarak siz bunun hesabını kendi tarzınıza göre yapacaksınız.

Takı ise tamamen size kalmıştır, 10 gram bilezikte takılabilir, burma bilezikte veya bir çeyrekte…

Ayrıca hazırlanacak olan nişan bohçaları içinde erkek tarafı ek bir bütçe ayırmalı. Birde arkek tarafından gelecek çiçek, çikolata, hediyeleri masraf diye düşünenler için eklememizde fayda bulunmaktadır. Nişan bohçası içeriğini sizlerle daha detaylı olarak paylaştığımız yazılarımıza göz atmanızda fayda bulunmaktadır.

Kare Söz Tepsi Modelleri Boncuk Süslemeli

 

Nişan için mekan tutulursa

Eğer sadece hafta sonu bir mekan derseniz 3-5 bin TL birde içerisine yamekli davet girerese 200 kişi için 10-15 bin TL’lik bir bütçe ayırmanızda fayda vardır. Zaten yemekli bir davet düşünenler için üsteki kalemlerin hesaplanması pek bir şey ifade etmez. Davetiye, kıyafet, kuaför vb… artık size o kadar da pahalı gelmese gerek:) Eğer nişan için mekan tutmak ve bunu makul fiyatlarla yapmak istiyorsanız hafta içi gün seçeneklerini kesinlikle gözden geçirmelisiniz.

Yazımızı bir toparlamak gerekirse sizlerle paylaştığımız rakamlardan çok daha pahalı bir merasim yapabileceğiniz gibi yaklaşı 3’te 1 oranında daha ucuz merasimde yapabilirsiniz. Bu tamamen size ve hayallerinize kalmış bir şeydir. Sizlerle sadece ana giderler hakkında fikir edinmeniz için bu yazıyı ele almış bulunmaktayız. Hepinize mutluluklar…

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir