Nişan Masrafları 2017

Nişanda Gelen Misafirlere Neler ikram edilmelidir
Nişanda Gelen Misafirlere Neler ikram edilmelidir

Nişan Konseptiniz Önemli

Aile Arası Nişan

Mekan Tutularak Yapılan Nişan

İlk olarak aile içi veya bir mekanda da olsa nişan için ortak olan masrafların 2017 yılı için ortalama değerlerini yazmalıyız. Geçen yıl ortalama 100 TL olan bilezik gramının 130 TL olduğunu hesaba katarsak sadece takılara %30 daha fazla bütçe ayırmanız gerektiğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Takı konusu için kızın ailesinin tutumu çok önemlidir, 6 bin TL’lik Trabzon burma bileziği de isteyebilir, ya da anlayışlı davranarak 10 gramlık bileziklere dahi hoş görülü olabilirler. ( Bir yerde biraz şans diyelim) Nişan yüzükleri ile başlayacak olursak 600- 700 TL’ye çok şık nişan yüzükleri alabilir, ortalama bin 500 TL’ye ise zarif bir tek taşla müstakbel nişanlınızı mutlu edebilirsiniz, veya 5 kat daha pahalı bir 5 taşla 🙂

  • Nişan bohçaları; Kızın ailesi veya erkeğin ailesinin üyelerine göre değişkenlik göstermesine rağmen, temel olarak gömlek, havlu, patik vb. şeyler için bohça başına 50  TL gibi bir ücret ayırmanızı tavsiye ederiz.
  • Nişan Elbiseleri; Güzel bir nişan elbisesi için 350 TL, ayakkabı ve çanta için 150-200 TL bayan için, 400 TL’ye yakında nişan takımı ve ayakkabısı erkek için ayırmakta yarar vardır. (Ayrıca nişanlınızın kardeşine vs. alacağınız giyisilerde işin içerisine girerse bu mebla daha da artarak can yakıcı noktalara ulaşacaktır 🙂
  • Nişan Makyajı; Nişanlınıza ve diğer bayanlara yapılacak nişan makyaj masrafı ise kişi sayısına göre değişmekle birlikte en az 300 ile 500 TL gibi bir rakam ayırmanızda fayda olacaktır. Burada erkek ve onun arkadaşaları içinde bir kuaför harcaması olacağını en az 200 TL ayırmanız gerektiğini söylemeliyiz.
  • Fotoğraf Çekimi; Profesyonel bir dış çekim için ortalama bin TL gözden çıkarılmalıdır, ya da işi daha uyguna hatta sıfır maliyete getirmek için kuzenlerden bu iş rica edilmelidir.

    Nişanda Kız Ailesi Kıza Ne Hediye Takar
    Nişanda Kız Ailesi Kıza Ne Hediye Takar

Aile Arası İçin

50 kişilik bir organizasyonda

Pasta, içecek, tatlı, börek, meşrubat gibi giderleri sayacak olursak bin TL’lik bir bütçe uygun olacaktır. Aile arası nişan için ev süslemeleri gibi giderler ise tamamen size kalmıştır, 50 TL’Lik süslemelerle de gayet gösterişli bol balonlu, konfetili bir organizasyon yapabilir, 500 TL’lik bir harcama da sergileyerek işin içerisine daha ihtişamlı dilek fenerleri havai fişekli gösterilerde ekleyebilirsiniz.

Mekan Tutulacaksa

Hafta sonu bir mekan tutulacaksa 3 bin TL’den başlayan fiyatlar yemekli organizasyonlarda kişi başı 60 ‘lik bir fiyat skalasına yani 40 bin TL’ye varan harcamalara dayanmaktadır. Bunun için hafta içi bir günde daha  amkul fiyatlı bir organizasyon yapabileceğinizi hatırlatmak isteriz.

Bu rakamlar kimiside çok az kimisine ise çok fazla gelebilir, bu değerler ortalama bir standarttır, bazısı daha uygun fiyatlardan bazısı ise çok daha pahalı fiyatlardan yararlanabilir. Bu yazının sizlere yardımcı olması dileği ile hepinize sağlıklı ve mutlu bir nişan geçirmeniz temennimizi sunarak yazımıza son noktayı koyuyoruz. 🙂

Ege Bölgesine Ait Nişan Adetleri
Ege Bölgesine Ait Nişan Adetleri

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir