Nişan Şerbeti Nasıl Yapılır

Kız İsteme Şerbeti
Kız İsteme Şerbeti

Şerbet içme, kahvelerden ve kız istemeden sonra olur. açıklaması bir ömür boyu ağız tadıyla geçmesi dileğiyle… Birbirinden güzel şerbetlerin yapımında gerçekleşecek püf noktalar şu şekildedir.

Şerbet için öncelikle şeker ve su lazımdır. Bunlarla çokta güzel sade bir şerbet elde edebiliriz. Burada bazısı soğuk su ile yapmayı tercih eder ama, bizim tavsiyemiz, şekerinizin yaklaşık 3 kat fazlası kaynayan su ile şekeri çözünüz. Kaynayan şakerli kısık ateşte bekletiniz ve ikram etmek için nişan sürahisine ve bardaklarına servise hazır hale getiriniz. Bu tabi ki en basit olanı. Sizlerle artık daha çok tercih edilen, gül şerbetini sizlerle paylaşıyoruz.

Gül Şerbeti

Vereceğimiz malzemeler, küçük bardaklarla yaklaşık olarak 7,8 kişiliktir.

Yarım kiloya yakın gül yaprağı, 100-150 gr. toz şekeri ile 1 litre su. Yapılışı gül yapraklarıyla birlikte şeker iyi bir şekilde harmanlanarak ovuşturulur. İyice harmanlandıktan sonra yaklaşık 3 saat bekletilir. Üzerine su ilave edilerek hafif ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynamaya çıkan şerbetimiz 3-5 dakika bu şekilde bırakıldıktan sonra soğumaya bırakılır. Temiz bir bezle süzülerek servise hazır hale getirilir.

 

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir