Sağdıç Kim Olabilir?

Sağdıç Olabilecek Kişiler
Sağdıç Olabilecek Kişiler

Düğünde ailelerin ve evlenecek çiftlerin heyecanlı olduğu kadar düğünde sağdıçlık görevini üstlenen kişilerde oldukça heyecanlı olurlar. Sağdık kelime anlamı ile tam olarak damadın sağ yanında bulunan kişidir. Yani damadın sağ koludur diyilebilir ve düğünü olacakları faydası dokunacak kişilerdir.

Sağdıç Olan Kişi Evli Olmalıdır

Sağdık olacak kişi damada ve geline yakın olacak evli bir çift olmalıdır. Çünkü evlilik hakkında yeni evlenen çifte ayrıca bilgi vermesi ve nasihat vermesi adına evli bir çift akrabalarından ve ya yakın arkadaşlarından olan kişiler sağdıçlık görevini üstlenebilirler.

Sağdıçlar Ne Yaparlar ?

Sağdıç olan kişiler düğün öncesinden başlayarak düğün esnasında ve düğün bitimine kadar gelin hanımın ve damat beyin yanında olurlar. Hemen hemen her şeyle ilgilenirler . Yani gelin ve damadın işlerini  Gelen konuklarla , düğün yerinde yapılması gerekenlerle , Nikah memurunun gelmesi ile ilgi ve bunun gibi düğünle alakalı her durumda  gelin hanıma ve damat beye yardım edebilecekleri her konu ile ilgilenirler. Sağdıçlar düğünde takı merasiminde de gelin hanım ve damat beyin yanında bulunurlar. Yani düğünün daha güzel ve daha eğlenceli geçmesi adına üstlerine bir çok görev düşmektedir. Bundan dolayı sağdıç seçiminde dikkat edilmesi gerekir.

Şunu da belirtelim ki günümüzde evli olmayan fakat çok  yakın bekar arkadaşa sahip olan kişilerde sağdıçlık görevini üstlenmektedirler.

Düğünde Kimler Sağdıç Olabilir
Düğünde Kimler Sağdıç Olabilir

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir