Söz Nasıl Olur?

En güzel söz yastık modelleri
En güzel söz yastık modelleri

Kültürümüz gereği her zaman bir hayırlı iş varsa onun adını koymak gerekir. Bunun için genç çiftlerin işi resmiyete dökmek için aileler arasında veya daha kalabalık bir merasimle ‘sözlenme’ için gerekli olanları sırası ile sizlerle paylaşarak bu heyecanı birlikte paylaşmaya çalışacağız.

Önce gün kararlaştırılır…

Erkek tarafı, kız tarası ile önceden tanışmış olmalıdır hali hazırda (Böyle olması daha uygundur en azından) önceden haber gönderilerek uygun bir gün kararlaştırılır. Cumartesi gecesi olması durumunda bir sonraki günün tatil olması sebebi ile akrabalar daha rahat bir gün geçirebilir bunu ihmal etmeyin.

Söz için çiçek, söz için çikolata, söz yüzükleri ve kurdelesi, söz yastıkları veya söz tepsisi ve söz için hediyeler, söz öncesi söz elbise seçimi… unutulmamalıdır. Bu başlıkları sizlerle ayrı ayrı yazılarla paylaşmıştık. Bunun için sayfamızın üst kısmında yer aran arama yerine istediğiniz kavramı yazarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sadece söz yazarak bu konuda bilmek istediğiniz konuları rahatlıkla okuyabilirsiniz.

Söz için önce çiçek ve çikolatalar ile hediyeler sunulur. İsteme merasiminden önce kahveler dağıtılır, öncelikli olarak misafir tarafın büyükleri olmak üzere bu iş yapılır, damat adayının kahvesi özel olmalıdır. (Dikkat alerji vs. durumlarında kahvede tuz, acı, baharat abartılmaması durumuna özellikle dikkat etmelisiniz…)

Söz Yüzüğü Hayatınızın En Özel Anını İfade Eder
Söz Yüzüğü Hayatınızın En Özel Anını İfade Eder

İsteme ve Söz Kesme

Kahveler yudumlanırken, biraz güncel muhabbet edilir. Bu noktada, aile içinde ‘boş konuşan’ diye sevmedikleriniz en büyük dostunuz olacaktır. Ortamı yumuşatmak için bu kişiler biçilmiş kaftandır. Ortamı neşelendirir ve ister istemez stresinizi azaltır.

Allah’ın emri, Peygamber’in kavli ile kız istenir, nişan ve düğün için gün kararlaştırılır. Adetlere uygun olarak analık hakkı, süt hakkı, akraba istekleri konuşulur. Genellikle sadece analık hakkı olarak bir bilezek anne için kesilir ki bu durumda son dönemlerde pek kalmadı.

Söz yüzükleri gelir, genellikle kız tarafında hatırı sayılır bir büyük bunun için seçilir gençler için mutluluklar dileyici bir konuşma sonrasında söz yüzükleri seçilir.

Söz Gününüz İçin Çok Şık Elbise Modelleri
Söz Gününüz İçin Çok Şık Elbise Modelleri

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir