Söz ve Nişan Arasındaki Fark

Nişan alyans modelleri
Nişan alyans modelleri

Söz ve nişan arasındaki farkı herkesin anlaması açısından bir kaç farklı şekilde izah etmeye çalışacağız, faydalı olması dileğiyle.

Nişan Daha Resmidir

İlk olarak iki genç kendi arasında dahi söz takıp, birbiri ile sözlenebiliyor. Örneğin bir çok gençten kendi aramızda söz yüzüğü taktık cümlesini bu yüzden duyarsınız. Nişan ise bunun daha geniş katılımı ile yapılan en  azından aile fertlerinin katılımı ile resmi düzeye dökülen boyuttur.

Önce Söz Sonra Nişan

Aile büyükleri kız isteme ardından söz yüzüklerini takabilirler. Sonrasında daha geniş katılımla nişan gerçekleştirilebilinir. Nişan yüzükleri söz yüzüklerine oranla bir nevi daha ihtişamlı olur. Nişan yüzükleri ve söz yüzükleri sağ yüzük parmağında olurken, evlendiğinizde bu yüzük sol yüzük parmağına takılmaya başlanılır.

En iddialı nişan alynas modelleri
En iddialı nişan alynas modelleri

Günümüzde ise isteme ve nişan aynı anda gerçekleştiğinden, bir çok kişi sözlenme safhasını kendi arasında gerçekleştirerek yollarına devam ederler.

Kısaca bir özet geçecek olursak, söz iki gencin birbirine geleceğe dair bir nevi güven göstergesi olarak yüzük takması olayı. Geleneklerimizde ise (büyük bir bölgede en azından) isteme sonrası işin bir adının konulması. Sonrasında daha geniş katılımla nişan yapılması şekilde anlatılabilinir. Konu ile ilgili yorumlarınızı gönderdiğiniz takdirde bunlara da yer verilecektir. Hepinize bir ömür boyu mutluluklar dileriz…

Bir önceki sayfamız olan Tarlatan Nasıl Saklanır başlıklı yazımızı da incelemenizi öneririz.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir