Küçük (Çocuk) Gelinlerin Büyük Dramı

Çocuk Gelinlerin dramı
Çocuk Gelinlerin dramı

Çocuk gelinler için birbirinden acı hikayeler her geçen gün yaşanmaya devam etmekte. Özellikle gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere bütün dünya da özellikle ülkmiz de kanayan bir yara olan çocuk gelinlerin tramvaları nelerdir…

Evliliği Evcilik Olarak Gören Çocukların Evlendirilmesi

Henüz oyun oynayacak yaşta olan 13-15 yaş arası dünya genelinde evlenen milyonlarca çocuk varken, 18 yaşında küçük olan çocuk gelin oranı da hiç azımsanacak düzeyde değildir. Fizyolojik ve psikolojik olarak çocukların ‘evlilik’ adı altında bu trajediyi yaşaması bir ömür boyu devam etmektedir.

Maalesef ki bir çoğu babası yaşında olan insanlarla zorla evlendirilen çocuk gelinler (başlık parası, ev, araba vb…), hem psikolojik hem de fizyolojik olarak büyük bir sarsıntı yaşanmakta. Bunun bir çok kanıtı yaşanmakta. Biz sizlerle isim paylaşmadan sadece bir gerçek kesiti yansıtacağız:

”10 yaşında Gaziantep’e gelin gittim. Fırına giderken çocuklar beni kovalarlardı. ” ” diye bağırırlardı. Elimle çamaşır yıkardım. Kaynanam beni döverdi.

Kaynım ben ekmek yaparken karnıma bıçak soktu. Sonra kapıyı üstüme kilitleyip çıktı. Kayınbabam ata bindirip hastaneye götürdü. Bana sorular sordular. “Nasıl oldu?” dediler. “Kış kabağı keserken oldu” dedim.

Mahkemeye gönderdiler. Savcı ve hakim bana sordular, istekli mi evlendin yoksa zorla mı evlendin? İki kolumu mühürlediler. Diyarbakır heyetine gittik yaşımı büyütmek için, yoksa kocam hapse girecekti.

Sonra eve döndük. Daha yaram iyileşmeden işe başladım.” (Z.E.)

Bu sadece bir gerçek hikaye, bunlar gibi iç yakan, okumaya bile yürek dayanmayan milyonlarca hikaye vardır. Bu tür trajedilerin yaşanmaması dileğiyle…

Bir önceki sayfamız olan Kına Gecesi İçin Hediye Fikirleri başlıklı yazımızı da incelemenizi öneririz.

admin

Evliliğe dair her şeyi paylaşmak dileğiyle...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir